Գազայի հիվանդանոցի վրա ավիահարվածի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 800-ի
Գազայի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ Գազայի հիվանդանոցի վրա իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 800-ի։
Նշվում է, որ հիվանդանոցում եղել են միայն խաղաղ բնակիչներ՝ հիվանդներ, բժիշկներ և խնամողներ, ինչպես նաև տեղահանվածներ։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) խստորեն դատապարտել է Գազայի հատվածի հյուսիսում գտնվող Ալ Ահլի արաբ հիվանդանոցի վրա Իսրայելի հարձակումը։
Հիվանդանոցը Գազայի հատվածի հյուսիսում գտնվող 20 հիվանդանոցներից մեկն էր, որոնց իսրայելական զինվորականները հրամայել են տարհանել: Տարհանման հրամանն անհնար էր իրականացնել՝ հաշվի առնելով ներկայիս անապահովությունը, շատ հիվանդների ծանր վիճակը և շտապօգնության մեքենաների, անձնակազմի, առողջապահական մահճակալների և տեղահանվածների համար այլընտրանքային ապաստանների պակասը, ասվում է ԱՀԿ-ի հայտարարության մեջ:
ԱՀԿ-ն կոչ է արել անհապաղ, ակտիվ պաշտպանել քաղաքացիական անձանց և ցուցաբերել բժշկական օգնություն։
«Տարհանման հրամանները պետք է չեղյալ հայտարարվեն։ Միջազգային մարդասիրական իրավունքը պետք է հարգվի, ինչը նշանակում է, որ առողջապահությունը պետք է ակտիվորեն պաշտպանված լինի և երբեք չպետք է թիրախավորվի», - ասել է ԱՀԿ-ն։

Число погибших в результате авиаудара по больнице в Газе достигло 800: ВОЗ осудила израильскую атаку
Согласно сообщению Минздрава сектора Газа, число погибших в результате израильского авиаудара по больнице достигло 800.
Отмечается, что в больнице находились лишь гражданские лица: пациенты, медики и лица, осуществляющие уход за больными, а также перемещенные лица.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) решительно осудила нападение Израиля на больницу Аль-Ахли-Араб на севере сектора Газа.
Больница была одной из 20 на севере сектора Газа, которым израильские военные отдали приказ об эвакуации. Приказ об эвакуации было невозможно выполнить, учитывая нынешнюю небезопасную обстановку, критическое состояние многих пациентов и нехватку машин скорой помощи, персонала, коечного фонда системы здравоохранения и альтернативного жилья для перемещенных лиц, говорится в заявлении ВОЗ.
ВОЗ призвала к немедленной активной защите гражданского населения и оказанию медицинской помощи.
«Приказы об эвакуации должны быть отменены. Необходимо соблюдать международное гуманитарное право, что означает, что здравоохранение должно быть активно защищено и никогда не должно быть объектом нападений», - заявила ВОЗ.