G7-ը Իրանին կոչ է անում վերադարձնել ԱԷՄԳ-ի՝ հավատարմագրից զրկված տեսուչներին
Յոթի խմբի (G7) երկրներն Իրանին կոչ են անում վերադարձնել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) հավատարմագրից զրկված տեսուչներին։ Այս մասին նշվել է «յոթնյակի» դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունում, որն ընդունվել է Տոկիոյում, երկօրյա հանդիպման արդյունքների հիման վրա։
«Մենք կոչ ենք անում Իրանին օպերատիվ կերպով կատարել իր իրավաբանական եւ քաղաքական պարտավորությունները միջուկային չտարածման առումով, ներառյալ ԱԷՄԳ-ի հետ անվերապահ համագործակցությունը։ Մենք համառորեն կոչ ենք անում Իրանին չեղարկել  ԱԷՄԳ տեսուչների հավատարմագրերի հետկանչը, որը լրջորեն է անդրադառնում Իրանում գործակալության տեսչության արդյունավետ իրականացման վրա»,- նշվել է հայտարարությունում։
Սեպտեմբերի 17-ին ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին տեղեկացրել էր, որ Իրանը որոշում է կայացրել հետ կանչել ուրանի հարստացման օբյեկտներում ստուգում իրականացնող մի քանի տեսուչների հավատարմագրումը։ Գրոսին չի նշել նրանց թիվը, բայց տեղեկացրել է, որ այդ քայլը կկրճատի երկրում ստուգումներ կատարելու գործակալության հնարավորությունները։

G7 призывает Иран вернуть лишенных аккредитации инспекторов МАГАТЭ
Страны Группы семи (G7) призывают Иран вернуть инспекторов Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), лишенных аккредитации. Об этом говорится в совместном заявлении глав дипведомств «семерки» по итогам двухдневной встречи в Токио.
«Мы призываем Иран оперативно выполнять свои юридические и политические обязательства в отношении ядерного нераспространения, включая полное и безоговорочное сотрудничество с МАГАТЭ. Мы настоятельно призываем Иран отменить отзыв аккредитации у инспекторов МАГАТЭ, который серьезно сказывается на способности агентства эффективно проводить свои инспекции в Иране», - говорится в заявлении.
17 сентября генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси сообщил, что Иран принял решение отозвать аккредитацию у нескольких инспекторов, осуществляющих проверку на объектах по обогащению урана. Гросси не назвал их точное число, однако отметил, что такой шаг существенно сократит возможности агентства по осуществлению проверок в стране.