Forbes-ի ցուցակի՝ Ռուսաստանի քաղաքացիությունից հրաժարված մասնակիցները
Ուկրաինայում Ռուսաստանի «հատուկ գործողության» սկսվելուց հետո Ռուսաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվել են չորս օլիգարխ եւ Օլեգ Տինկովը, որը Forbes-ի 2022թ. ցուցակ չէր մտել՝ փետրվարի 24-ին կորցնելով իր միլիարդի հասնող կարողության մի մասը։ Այս գործարարների պատճառները տարբեր են, բայց մեծ մասին հաջողվել է բարեհունչ պատրվակ գտնել։
Հնգյակում առաջինը ֆինանսիստ Թիմուր Տուրլովն է։ Freedom հոլդինգի հիմնադիրը դարձել է Ղազախստանի քաղաքացի 2022թ. ամռանը, ինչին նախորդել է հրաժարումը ռուսական անձնագրից։ Նրան հաջորդել են «Տրոյկա Դիալոգի» նախկին ղեկավար Ռուբեն Վարդանյանը, տեխնոլոգիական սեկտորի ներդրող Յուրի Միլները, Revolut վճարային սերվիսի ստեղծող Նիկոլայ Ստորոնսկին ու նախկին բանկիր Օլեգ Տինկովը։
Գործարարների կարողությունը նշված է Forbes-ի 2022թ. ցուցակի համապատասխան։ Վարդանյանը եւ Տինկովը ցուցակ չեն մտել, նրանց կարողությունը գնահատվել է նոյեմբերի 5-ին։
Թիմուր Տուրլովը (կարողությունը՝ 2,4 մլրդ դոլար) 2022թ. հունիսի սկզբին տեղեկացրել է, որ Ղազախստանի անձնագիր է ստացել։ «Այստեղ ավելի ազատ եմ շնչում, եւ ես հավատում եմ, որ Ղազախստանը, իր խաղաղասեր եւ հյուրընկալ քաղաքականությամբ, կկարողանա կառուցել նոր, ավելի հարուստ, արդյունավետ, արդարացի պետություն»,- գրել է նա Ֆեյսբուքի իր էջում։ Ինչպես ավելի ուշ նշել է Տուրլովի ներկայացուցիչը, այլ պետությունների անձնագրերից հրաժարվելը պարտադիր պայման է Ղազախստանի աանձնագիր ստանալու համար։ Ուստի, միլիարդատերը ստիպված է եղել թե ՛Ռուսաստանի, թե՛ Սենտ Կիտսի եւ Նեւիսի քաղաքացիությունից հրաժարվելու փաստաթղթեր ներկայացնել։
«Տրոյկա Դիալոգ» ներդրումային ընկերության հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը (կարողությունը՝ 1,3 մլրդ դոլար) սեպտեմբերի սկզբին հայտարարել էր Ռուսաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվելու եւ Լեռնային Ղարաբաղ տեղափոխվելու մասին։ Իր տեղափոխումը Վարդանյանը բացատրել է տեղի բնակիչներին աջակցելու ցանկությամբ, որոնք գտնվում են ծանր հոգեբանական վիճակում»։ «Մենք պետք է ամեն բան անենք, որպեսզի Արցախը դառնա ուժեղ, անվտանգ, զարգացած եւ երջանիկ», այն դարձնել համաշխարհային կենտրոններից մեկն ու հայության կենտրոնը»,- ասել է նա։ 2021թ. հունիսին  գործարարն ստացել է Հայաստանի անձնագիր։ Այլ պետությունների անձնագրերի բացակայությունը պարտադիր պայման է նրանց համար, որոնք հավակնում են որեւէ պաշտոնի երկրում։ Նոյեմբերին Վարդանյանը նշանակվել է Արցախի կառավարության ղեկավար։
DST Global ներդրումային ընկերության հիմնադիր Յուրի Միլները (կարողությունը՝ 7,3 մլրդ դոլար) ռուսական անձնագրից իր հրաժարումը պաշտոնապես չի նշել, բայց հրապարակայնորեն անհամաձայնություն է հայտնել Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության հետ կապված։ «Իմ ընտանքը եւ ես ընդմիշտ հեռացել ենք Ռուսաստանից 2014թ., Ղրիմի ռուսական անեքսիայից հետո։ Եվ այս ամառ մենք պաշտոնապես ավարտեցինք ռուսական քաղաքացիությունից պաշտոնական հրաժարումը»,- ասել է նա Թվիթերի իր բաժանորդներին։ Միլներն ունի իսրայելական անձնագիր, 2011-ից ապրում է ԱՄՆ-ում։
Revolut-ի հիմնադրի՝ Նիկոլայ Ստորոնսկու (կարողությունը՝ 7,1 մլրդ դոլար) ներկայացուցիչը հոկտեմբերի վերջին տեղեկացրել է, որ Ստորոնսկին «որոշ ժամանակ առաջ» հրաժարվել է Ռուսաստանի քաղաքացիությունից։ Որոշման պատճառները պաշտոնապես չեն բացատրվել, բայց Forbes-ի հետ զրույցում Revolut-ի ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ «հատուկ գործողության» սկսվելուց հետո ընկերությունն օգնել է Ուկրաինայում իր աշխատակիցներին անցնել այլ երկրներ կամ տարածաշրջաններ, փակել է գրասենյակը Ռուսաստանում եւ օգնություն առաջարկել ռուս աշխատակիցներին ռելոկացիայի հարցում։
Ռուսական անձնագրից հրաժարվելուն նախորդել էր միլիարդատիրոջ հոր՝ «Գազպրոմ պրոմգազ» ԲԸ գլխավոր տնօրեն Նիկոլայ Ստորոնսկու դեմ Ուկրաինայի կողմից պատժամիջոցներ մտցնելը։ Revolut-ի ներկայացուցիչը Forbes-ի մեկնաբանությունում ընդգծել է, որ Ստորոնսկին հրաժարվել է ռուսական անձնագրից մինչեւ հոր դեմ պատժամիջոցներ մտցնելը։ Ստորոնսկի-կրտսերը Մեծ Բրիտանիայի անձնագիր ունի։
Tinkoff Group-ի հիմնադիր Օլեգ Տինկովը  (կարողությունը՝ 0,86 մլրդ դոլար) տեղեկացրել է, որ հրաժարվել է Ռուսաստանի քաղաքացիությունից՝ համապատասխան փաստաթուղթը տեղադրելով Instagram-ի իր էջում։ Նա բացատրել է, որ դեմ է Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողություններին եւ չի ցանկանում առնչվել տեղի ունեցողին, ինչպես նաեւ ռուս այլ գործարարների կոչ է արել հետեւել իր օրինակին։
Հաջորդ օրը նախկին բանկիրի գրառումը անհետացել է սոցցանցից։ Իր մեկնաբանությունում Տինկովը նշել է, որ գրառումը հանելու պատճառը տրոլների գրոհն էր։ Այժմ գործարարն ապրում է Կիպրոսի անձնագրով։

Участники списка Forbes, отказавшиеся от российского гражданства
От российского гражданства после начала «спецоперации» России на Украине отказались четыре миллиардера и Олег Тиньков, который в список Forbes 2022 года не вошел, потеряв после 24 февраля большую часть своего миллиардного состояния. Причины у всех этих бизнесменов разные, но большинству удалось найти благовидный предлог
Первый в пятерке — финансист Тимур Турлов. Основатель холдинга Freedom стал гражданином Казахстана летом 2022 года, чему предшествовал отказ от российского паспорта. За ним последовали экс-глава «Тройки Диалог» Рубен Варданян, инвестор в технологический сектор Юрий Мильнер, создатель платежного сервиса Revolut Николай Сторонский и бывший банкир Олег Тиньков.
Состояние бизнесменов указано в соответствии со списком Forbes 2022 года. Варданян и Тиньков в него не вошли, их состояние оценено на 5 ноября.
Тимур Турлов (состояние $2,4 млрд)  в начале июня 2022 года бизнесмен сообщил, что получил паспорт Казахстана. «Здесь дышится свободно, и я верю в то, что Казахстан, благодаря своей миролюбивой и гостеприимной политике, сможет построить новое, более богатое, эффективное, справедливое государство», — написал он на своей странице в Facebook. Как пояснил позднее представитель Турлова, отказ от паспортов других государств является обязательным условием для получения паспорта Казахстана. Поэтому миллиардеру пришлось предъявить документы об отказе от гражданства и России, и Сент-Китс и Невис.
Основатель инвестиционной компании «Тройка Диалог» Рубен Варданян (состояние $1,3 млрд) в начале сентября объявил о решении отказаться от российского гражданства и переехать в Нагорный Карабах. Свой переезд Варданян объяснил желанием поддержать местных жителей, которые находятся «в тяжелом психологическом состоянии». «Мы должны сделать все, чтобы Арцах стал сильным, безопасным, развитым и счастливым, сделать его одним из мировых центров и центром армянства», — заявил он. В июне 2021 года бизнесмен получил паспорт Армении. Отсутствие паспортов других государств является обязательным условием для тех, кто претендует в стране на какие-либо госдолжности. В ноябре Варданян был назначен главой правительства Карабаха
Основатель инвестиционной компании DST Global Юрий Мильнер (состояние $7,3 млрд)  причины своего отказа от российского паспорта официально не называл, но он публично высказывал свое несогласие с внешней политикой России. «Моя семья и я навсегда покинули Россию в 2014 году, после российской аннексии Крыма. И этим летом мы официально завершили процесс отказа от нашего российского гражданства», — сообщил он своим подписчикам в Twitter. У Мильнера остается израильский паспорт, с 2011 года он живет в США.
Представитель основателя Revolut Николая Сторонского (состояние: $7,1 млрд) в конце октября сообщил, что  Сторонский «некоторое время назад» отказался от гражданства России. Официально причины этого решения не объяснялись, но в беседе с Forbes представитель Revolut напомнил, что после начала «спецоперации» компания помогала своим сотрудникам на Украине переехать в другие страны или регионы, закрыла офисы в России и предложила помощь в релокации российским сотрудникам.
Объявлению об отказе миллиардера от российского паспорта предшествовало введение Украиной санкций против его отца, гендиректора АО «Газпром промгаз» Николая Сторонского. Представитель Revolut в комментарии Forbes подчеркнул, что Сторонский отказался от российского паспорта до введения санкций против его отца. У Сторонского-младшего есть паспорт Великобритании.
Основатель Tinkoff Group Олег Тиньков (состояние $0,86 млрд) сообщил, что отказался от российского гражданства, выложив соответствующий документ на своей странице в Instagram. Он пояснил, что выступает против действий России на Украине и не хочет ассоциироваться с происходящим, а также призвал других российских бизнесменов последовать его примеру.
На следующий день пост экс-банкира пропал из социальной сети. В своем комментарии Тиньков рассказал, что причиной удаления поста стала атака троллей. Теперь бизнесмен живет с паспортом Кипра.