Եվրոպայի խորհրդում հաստատել են գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածուների անունները
Եվրոպայի խորհրդում հաստատել են կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածուների անունները։ Եվրոպայի խորհրդում նշել են, որ հունվարի 11-ին լրանում է անդամ պետություններից թեկնածությունների առաջադրման ժամկետը։ Այս մասին հայտնել են Եվրոպայի խորհրդի մամուլի ծառայությունում։
Այստեղ նշել են, որ հունվարի 11-ին լրանում է անդամ պետություններից կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածությունների առաջադրման ժամկետը։
Հինգշաբթի օրվա դրությամբ Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեն ստացել է երեք հավակնորդի ազգանուն.
Դիդիե Ռեյնդերս - Բելգիայից  արդարադատության հարցերի եվրահանձնակատար,
Ինդրեկ Սաար – էստոնացի քաղաքական գործիչ եւ դերասան, մշակույթի նախկին նախարար եւ սոցիալ-դեմոկրատների նախկին ղեկավար,
Ալեն Բերսե – շվեյցարացի քաղաքական գործիչ, սոցիալ-դեմոկրատ, որը 2023թ. ընթացքում եղել է Շվեյցարիայի նախագահը։
2024թ. մարտին Նախարարների կոմիտեն առանձնազրույցներ կունենա երեք թեկնածուների հետ եւ կկողմնորոշվի վերջնական ցուցակի հարցում, որը կփոխանցվի Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովին։
Դրանից հետո հունիսին ԵԽԽՎ-ն ընտրություններ կանցկացնի։ Եվրոպայի խորհրդի նոր գլխավոր քարտուղարի մանդատը սկսվում է 2024թ. սեպտեմբերի 18-ին։

В Совете Европы подтвердили имена кандидатов на должность генсека
В Совете Европы подтвердили имена трех кандидатов, претендующих на должность генерального секретаря организации. Об этом объявили в пресс-службе Совета Европы.
В Совете Европы отметили, что 11 января истек срок для выдвижения кандидатов на должность генсека от государств-членов.
По состоянию на четверг Комитет министров Совета Европы получил фамилии трех претендентов:
Дидье Рейндерс – действующий еврокомиссар по вопросам юстиции от Бельгии;
Индрек Саар – эстонский политик и актер, бывший министр культуры и экс-лидер эстонских социал-демократов;
Ален Берсе – швейцарский политик, социал-демократ, который в течение 2023 года был президентом Швейцарии.
В марте 2024 года Комитет министров проведет собеседования с тремя кандидатами отдельно и определится с окончательным перечнем, который будет передан в Парламентскую ассамблею Совета Европы.
После этого в июне ПАСЕ проведет выборы. Мандат нового генерального секретаря Совета Европы начнется 18 сентября 2024 года.