Եվրոպական երկրները մշակում են Ուկրաինային օգնության մեխանիզմ առանց ԱՄՆ աջակցության
Մեծ Բրիտանիան եւ եվրոպական այլ երկրներ մշակում են օգնության մեխանիզմ, որը թույլ կտա երաշխավորել, որ իրենք կարող են օգնել Ուկրաինային հաղթել Ռուսաստանի դեմ պատերազմում առանց ԱՄՆ օգնության, եթե ԱՄՆ նախագահ դառնա Դոնալդ Թրամփը։ Այս մասին գրել է The Times-ը։
Նշվել է, որ բրիտանացի նախարարները փորձում են ավելացնել արտադրական հզորություններն ամբողջ Եվրոպայում, որպեսզի զենք եւ զինամթերքներ ուղարկեն Ուկրաինա եւ զսպեն Ռուսաստանին առնվազն եւս մեկ տարի՝ անկախ այն բանից, թե կշարունակվի արդյոք ԱՄՆ օգնությունը։
Բրիտանիայի հետախուզության ղեկավարությունը, սակայն, կարծում է, որ Ուկրաինան չի կարողանա հաղթել 2024թ., որովհետեւ ոչ կենդանի ուժ ունի, ոչ զենք մարտադաշտում բեկման հասնելու համար, նշվել է հոդվածում։

Европейские страны прорабатывают механизм помощи Украине без поддержки США
Великобритания и другие европейские страны прорабатывают механиз помощи, который позволит гарантировать, что они смогут помочь Украине победить в войне с Россией без помощи США, если президентом США станет Дональд Трамп. Об этом пишет The Times.
Отмечается, что британские министры пытаются нарастить производственные мощности по всей Европе, чтобы отправлять оружие и боеприпасы Украине и сдерживать Россию как минимум еще год, вне зависимости от того, продолжится ли помощь со стороны США.
В то же время руководство разведки Британии полагает, что Украина не сможет выиграть в 2024 году, потому что у нее нет ни живой силы, ни оружия для прорыва на поле боя, говорится в статье.