Եվրամիությունն արձագանքել է Թրամփի՝ Ռուսաստանին հասցեագրված վերջնագրին
Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը համարում է, որ Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու համար ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին տրված 50-օրյա ժամկետը չափազանց երկար է։ Այս մասին հաղորդում է Deutsche Welle-ն։
«Այն, որ նախագահ Թրամփը կոշտ դիրքորոշում է ընդունել Ռուսաստանի նկատմամբ, շատ դրական նշան է։ Մյուս կողմից, 50 օրը շատ երկար ժամանակ է, եթե մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են նրանք ամեն օր սպանում անմեղ քաղաքացիների», - ասել է Կալասը։
«Մենք բոլորս պետք է մեծացնենք Ռուսաստանի վրա ճնշումը, որպեսզի նա նույնպես ցանկանա խաղաղություն», - հավելել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչը։

Евросоюз ответил на ультиматум Трампа России
Глава европейской дипломатии Кая Калас считает, что 50-дневный срок, предоставленный президентом США Дональдом Трампом президенту России Владимиру Путину для достижения мира на Украине, слишком велик.
“То, что президент Трамп занимает твердую позицию в отношении России, - очень позитивный знак. С другой стороны, 50 дней - очень долгий срок, если мы видим, что они каждый день убивают невинных мирных жителей”, - заявила Каллас.
“Нам всем нужно усилить давление на Россию, чтобы она тоже захотела мира”, - добавила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности.