Եվրախորհրդարանը դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիան ընդդեմ Հայաստանի և կոչ է արել զորքերը դուրս բերել ՀՀ տարածքից
Եվրախորհրդարանը դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի դեմ եւ կոչ է արել զորքերը դուրս բերել ՀՀ տարածքից։ Բրյուսելում համատեղ հայտարարությամբ հանդես են եկել Եվրոպական խորհրդարանի Հարավային Կովկասի պատվիրակության ղեկավար Մարիա Կալյուրանդը, Եվրախորհրդարանի Հայաստանի հարցով զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը և Ադրբեջանի հարցով զեկուցող Զելյանա Զիվկոն:
Հայտարարության մեջ հստակ ընգծվում է այն փաստը, որ վերջին սահմանային լարվածության և զոհերի մեղավորը Ադրբեջանն է, ինչպես Գեղարքունիքի, այնպես էլ Նախիջևանի հատվածներում:
"Մենք ցավում ենք Հուլիսի 28-ին Գեղարքունիքի մարզի հետ սահմանին ադրբեջանական զորքերի հետ բախումներում երեք հայ զինծառայողների զոհվելու կապակցությամբ այն բանից հետո, երբ վաղ առավոտից գնդակոծվել են հայկական դիրքերը եւ մի քանի գյուղեր, եւ մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում նրանց ընտանիքներին:
Ցավոք, դա վերջին ամիսներին տեղի ունեցած մի շարք միջադեպերից կամ սադրանքներից միայն վերջինն է, ներառյալ միջպետական սահմանի խախտումները, որոնք սկսվել են մայիսի 12-ին ադրբեջանական զորքերի ներխուժումից Հայաստանի տարածք:
Ոչ պակաս անհանգստություն է առաջացրել Նախիջեւանի հետ սահմանին վերջերս տեղի ունեցած փոխհրաձգությունը, որտեղ եւս մեկ հայ զինվոր է զոհվել", – ասված Է հայտարարության մեջ:
Եվրապատգամավորները կողմերին կոչ են անում ձեռնպահ մնալ սադրանքներից, պահպանել հրադադարի ռեժիմը եւ զորքերը դուրս բերել ելման դիրքեր, որոնք առկա են մինչեւ մայիսի 12-ը ՝ նշելով, որ բոլոր սահմանային վեճերը պետք է լուծեն սահմանազատման շուրջ բանակցությունները: Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ սադրիչ հռետորաբանությունը պետք է դադարեցվի:
Այս համատեքստում եվրոպացի պատգամավորները դատապարտում են ադրբեջանցի պաշտոնյաների վերջին հայտարարությունները, այսպես կոչված, "արեւմտյան Զանգեզուրի" մասին եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը որպես "բուն հողեր" հիշատակման մասին:
Հայտարարության համահեղինակները նաեւ հաստատել են ԵՄ-ի հանձնառությունը վստահության ամրապնդմանը եւ կոչ են արել վերսկսել խաղաղ բանակցությունները հակամարտության կարգավորման եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման շուրջ:

Европарламент осудил агрессию Азербайджана против Армении и призвал вывести войска с ее территории
Глава делегации по отношениям с Южным Кавказом, депутат Европарламента Марина Калюранд, Постоянный докладчик Европарламента по Армении, депутат Европарламента Андрей Ковачев и Постоянный докладчик Европарламента по Азербайджану, депутат Европарламента Желяна Зовко, выступили с совместным заявлением в связи с агрессией Азербайджана против Армении.
«Мы сожалеем о гибели трех армянских военнослужащих 28 июля в столкновениях с азербайджанскими войсками на границе с Гегаркуникской областью Армении после того, как с раннего утра были обстреляны армянские позиции и несколько деревень, и выражаем наши глубокие соболезнования их семьям. К сожалению, это лишь последний из серии инцидентов или провокаций за последние месяцы, включая нарушения межгосударственной границы, которые начались с вторжения азербайджанских войск на территорию Армении 12 мая.
Не меньшее беспокойство вызвала недавняя перестрелка на границе с Нахиджеваном, где погиб еще один армянский солдат», – говорится в заявлении. Евродепутаты призывают стороны воздержаться от провокаций, соблюдать режим прекращения огня и отвести войска на исходные позиции, имеющиеся до 12 мая, отмечая, что все пограничные споры должны решать переговорами о демаркации и делимитации границы.
В заявлении также отмечается, что провокационная риторика должна быть прекращена. В этом контексте, европейские депутаты осуждают недавние заявления азербайджанских официальных лиц о, так называемом, «Западном Зангезуре» и упоминании территории Республики Армения как об «исконных землях». Соавторы заявления также подтвердили приверженность ЕС укреплению доверия и призвали к возобновлению мирных переговоров по урегулированию конфликта и определению статуса Нагорного Карабаха.