Եվրահանձնաժողովը մտադիր է մինչեւ 2027թ. Կիեւի համար հավաքել 15 մլրդ եվրո ՌԴ ակտիվների եկամուտներից
Եվրահանձնաժողովը մտադիր է մինչեւ 2027թ. մոտ 15 մլրդ եվրո հավաքել Ռուսաստանի սառեցված ակտիվների վերաներդրումից ստացված եկամուտների տեսքով, որոնք կարող են ուղղվել Կիեւի աջակցությանը, բայց այդ պլանները կախված կլինեն ԵՄ երկրներում բանկային տոկոսադրույքների մակարդակից։ Այս մասին երկուշաբթի տեղեկացրել է Financial Times թերթը։
«Միայն ՌԴ Կենտրոնական բանկի [սառեցված] ակտիվների եկամուտները կլինեն [Եվրահանձնաժողովի] այդ առաջարկների թիրախը, որոնք պետք է ապահովեն տարեկան մինչեւ 3 մլրդ եվրոյի մուտքեր, ինչը թույլ կտա հավաքել 15 մլրդ եվրո 2023-2027թթ.»,- նշել է թերթը։
ԵՀ այս պլանը, նշել է թերթը, հետաձգվում է ամառվանից, քանի որ «ԵՄ անդամ մի շարք երկրներ եւ Եվրոպական կենտրոնական բանկը կասկածներ են հայտնել դրա իրավաբանական եւ ֆինանսական կայացածության հետ կապված»։ Սակայն Ուկրաինային աջակցության խնդիրները ԵՄ-ում եւ ԱՄՆ-ում նոր ազդակ են հաղորդել Մոսկվայի սառեցված ակտիվների եկամուտների օգտագործման փորձերին, շարունակել է պարբերականը։
Որպեսզի այս պլանը գործի, այն պետք է միաձայն հաստատեն ԵՄ բոլոր 27 երկրները դեկտեմբերի 14-15-ի գագաթաժողովում։
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Էրիկ Մամերը եւ ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հաստատել էին, որ Եվրահանձնաժողովը դեկտեմբերի 12-ին ներկայացնելու է Ռուսաստանի սառեցված ակտիվների եկամուտների հատուկ հարկման նախագիծը, ընդ որում՝ ակտիվներին Եվրահանձնաժողովն առայժմ ձեռք տալ չի պատրաստվում։ Այդ նախագիծը պետք է վերջնականապես հաստատվի Եվրահանձնաժողովի կոլեգիայի նիստում, որը տեղի է ունենալու երեքշաբթի Ստրասբուրգում եւ ներկայացվելու է օրվա երկրորդ կեսին Եվրախորհրդարանում, ճեպազրույցի ժամանակ։

FT: ЕК намерена собрать Киеву €15 млрд до 2027 года в виде доходов от активов России
Еврокомиссия намерена собрать порядка €15 млрд на период до 2027 года в виде доходов от реинвестирования замороженных суверенных активов России, которые могут быть направлены на поддержку Киева, но эти планы будут зависеть от уровня банковских ставок в странах ЕС. Об этом сообщила в понедельник газета Financial Times.
«Только доходы [замороженных] активов российского Центробанка будут целью этих предложений [Еврокомиссии], которые должны обеспечить поступления до €3 млрд в год, что позволит собрать сумму в €15 млрд за период с 2023 по 2027 годы», - отмечает Financial Times.
Газета отмечает, что этот план ЕК откладывался с лета, поскольку «ряд стран - членов ЕС и Европейский Центробанк выразили сомнения в его юридической и финансовой состоятельности». Однако проблемы со сбором помощи Украине в ЕС и США дали новый импульс попыткам использовать доходы от замороженных активов Москвы, продолжает издание.
Чтобы этот план начал действовать, его должны единогласно утвердить все 27 стран ЕС на саммите 14-15 декабря.
Ранее представитель Еврокомиссии Эрик Мамер и глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель подтвердили, что Еврокомиссия 12 декабря представит проект специального налогообложения доходов от реинвестирования доходов от замороженных суверенных активов России, при этом сами эти активы Еврокомиссия трогать пока не решается. Этот проект должен быть окончательно утвержден на заседании коллегии Еврокомиссии, которое пройдет во вторник в Страсбурге и будет представлен на брифинге в Европарламенте во второй половине дня.