Եվգենի Սատանովսկին մեկնաբանել է Զախարովային վիրավորելու պատճառով «Սոլովյով LIVE» ալիքից իր հեռացումը
Հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովը «միանգամայն ճիշտ» է վարվել, երբ «Սոլովյով LIVE» ալիքից հեռացրել է արևելագետ Եվգենի Սատանովսկուն՝ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հասցեին արված արտահայտությունների համար։ Այս մասին «Ֆոնտանկա»-ին ասել է ինքը՝ Եվգենի Սատանովսկին։
«Վոլոդյան գրել է ամեն ինչ և դրա իրավունքն ունի: «Թերևս, ափսոսում եմ, որ դա համընկել է նրա 60-ամյակի հետ, բայց դա միանշանակ միտումնավոր չի եղել, պատահական է ստացվել»,- ասել է նա։
Եվգենի Սատանովսկին հիշեցրել է, որ իր երիտասարդության տարիներին աշխատել է «Մուրճ և մանգաղ» մետաղագործական գործարանի թեժ արտադրամասում։
«Պատկերացնու՞մ եք, թե ինչպիսին է իմ կենսագրությամբ մարդու բառապաշարը»: - նշել է նա։
Արևելագետն իրեն համեմատել է նաև քաղաքական գործիչ Վիկտոր Չեռնոմիրդինի հետ, որը դանդաղ էր խոսում, քանի որ թարգմանում էր «բանավոր ռուսերենից ընդունված ռուսերենի»։
«Ինձ համար շատ ավելի հեշտ է խոսել բանավոր ռուսերենով, ես չեմ հայհոյում  դրանով, այլ խոսում եմ: Իմ այս սովորությամբ, ես ոչ մի հայհոյանք չեմ ասել որևէ մեկի, հատկապես՝ տիկնոջ  մասին»,- հավելել է Սատանովսկին։
«Մարդիկ սովոր չեն այն փաստին, որ Ռուսաստան կոչվող երկրում իրենց արածը կարելի է բնութագրել ոչ այնպես, ինչպես կցանկանային: Բայց դա եղել է հնարավորինս մեղմ, քաղաքավարի և քաղաքակիրթ: Բայց միևնույն ժամանակ, իհարկե, Վլադիմիր Ռուդոլֆովիչը միանգամայն ճիշտ է վարվել, սրանք են խաղի կանոնները»,- ընդգծել է նա։
Ավելի վաղ Սատանովսկին ուղիղ եթերում անպարկեշտ արտահայտություններ էր օգտագործել  ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հասցեին։ Այս դեպքից հետո Վլադիմիր Սոլովյովը, որի  հետ Սատանովսկին համագործակցում էր, որոշել է աշխատանքից հեռացնել փորձագետին՝ ներողություն խնդրելով նաև ՌԴ ԱԳՆ-ից։

Евгений Сатановский прокомментировал свое увольнение с канала «Соловьев LIVE» из-за оскорбления Захаровой
Телеведущий Владимир Соловьев поступил «абсолютно правильно», уволив востоковеда Евгения Сатановского с канала «Соловьев LIVE» за высказывания в адрес официального представителя МИД РФ Марии Захаровой. Об этом сам Евгений Сатановский сообщил «Фонтанке».
«Володя все написал и имеет на это полное право. Мне, может, и жалко, что это совпало с его 60-летием, но это совершенно точно не нарочно, так случайно получилось», — сказал он.
Евгений Сатановский напомнил, что в молодости трудился в горячем цеху металлургического завода «Серп и Молот».
«Вы себе представляете, какова лексика у человека с моей биографией?» — отметил он.
Также востоковед сравнил себя с политиком Виктором Черномырдиным, который говорил медленно, потому что переводил «с русского устного на русский конвенциональный».
«Мне гораздо проще говорить русским устным языком, я на нем не ругаюсь, а разговариваю. В этой моей привычке я не сказал по поводу никого, тем более дамы, ни одного матерного слова», — добавил Сатановский.
«Не привыкли люди к тому, что в стране, именуемой Россия, то, что они делают, могут охарактеризовать не совсем так, как им может понравиться. Но это было максимально мягко, вежливо, в высшей степени цивилизованно. Но при этом, конечно, Владимир Рудольфович абсолютно правильно сделал, тут ведь правила игры такие», — подчеркнул он.
Ранее Сатановский  в прямом эфире нецензурно выразился в адрес официального представителя МИД России Марии Захаровой. После этого инцидента Владимир Соловьев, с которым сотрудничал Сатановский, принял решение об увольнении эксперта, извинившись также перед МИД РФ.