Եթե Գազան ոչնչացնեն, ապա դա կստեղծի աղետ «տասնամյակների, եթե ոչ հարյուրամյակի համար». Լավրով
Գազայի հատվածի ոչնչացումը եւ անկլավից 2 մլն բնակիչների վտարումը աղետ կստեղծի երկար տասնամյակների, եթե ոչ հարյուրամյակի համար։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ԲելՏԱ գործակալության հարցազրույցում։
«Եթե Գազան ոչնչացնեն, եթե այնտեղից վտարեն 2 մլն բնակիչներին, ինչպես ներկայացնում են որոշ քաղաքական գործիչներ Իսրայելում եւ արտասահմանում, դա կստեղծի աղետ երկար-երկար տասնամյակների, եթե ոչ հարյուրամյակի համար»,- ասել է Լավրովը։
«Ուստի, պետք է կանգ առնել։ Եվ պետք է հայտարարել հումանիտար բնակչության փրկության ծրագրեր, որը հայտնվել է շրջափակման մեջ. ոչ ջուր, ոչ էլեկտրականություն, ոչ պարեն, ոչ ջերմություն, ոչինչ չկա»,- ավելացրել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը կապեր է պահպանում Իսրայելի հետ, ազդանշաններ ուղարկում հակամարտության խաղաղ լուծման որոնման անհրաժեշտության մասին։ «Մենք լիովին կապ ենք պահպանում իսրայելցիների հետ, մեր դեսպանը մեզ հետ մշտապես շփվում է, ազդանշան ենք ուղարկում խաղաղ լուծում գտնելու վերաբերյալ, այլ ոչ թե մինչեւ վերջ հասցնել Գազայում այրվող հողի հայտարարված ռազմավարությունը»,- ասել է նա։
Լավրովը հիշել է, թե ինչպես ԱՄՆ-ն ժամանակին ինքն էր ցանկանում, որ Գազայում ընտրություններ անցկացվեն, որովհետեւ այնտեղ «պետք է դեմոկրատիա լինի»։ Ռուսաստանը այն ժամանակ նախազգուշացրել էր, որ տրամադրությունները հասարակությունում արմատական են եւ արդյունքը կարող է անբարենպաստ լինել Իսրայելի հետ բանակցությունների համար։ Այն ժամանակ ընտրությունների արդյունքում հաղթեց ՀԱՄԱՍ-ը, եւ ամերիկացիները չընդունեցին նրանց արդյունքները։ «Ահա այսպիսի անփութություն նրանց քաղաքականությունում, եթե դա սառը հաշվարկ չէր, որպեսզի ցանկացած միջոցով ստեղծվեն գրգռող պահեր եւ առաջանա անկայունություն, իսկ հետո գան եւ ղեկավարեն ըստ իրենց հայեցողության»,- նշել է Լավրովը։

Лавров: если Газу уничтожат, то это создаст катастрофу на «десятилетия, если не столетия»
Уничтожение сектора Газа и изгнание из анклава 2 млн жителей создаст катастрофу на долгие десятилетия, если не на столетия. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в интервью агентству БелТА.
«Если Газу уничтожат, если из нее выгонят 2 млн жителей, как пробрасывают некоторые политические деятели в Израиле и за рубежом, это создаст катастрофу еще на долгие-долгие десятилетия, если не на столетия», - сказал Лавров.
«Поэтому, конечно, нужно останавливаться. И нужно объявлять гуманитарные программы по спасению населения, которое оказалось в блокаде: ни воды, ни электричества, ни продовольствия, ни тепла, ничего этого нет», - добавил министр.
По его словам, Россия сохраняет контакты с Израилем в полной мере, посылает сигналы о необходимости поиска мирного решения конфликта. «Мы посылаем сигналы израильтянам, у нас ними контакты сохраняются в полной мере, посол наш с ними регулярно общается, посылаем сигнал о необходимости все-таки искать мирное решение, а не доводить до конца объявленную стратегию выжженной земли в Газе», - сказал он.
Кроме того, Лавров вспомнил, как США в свое время сами хотели, чтобы в Газе были проведены выборы, потому что там «должна быть демократия". Россия, как указал министр, тогда предупреждала, что настроения в обществе там радикальные и результат может быть неблагоприятным для возможности переговоров с Израилем. В результате выборов тогда победил ХАМАС и американцы не признали их итоги. «Вот такая бесшабашность в их политике, если это только не холодный расчет, заключающийся в том, чтобы любыми методами создавать раздражители и спровоцировать нестабильность, а потом самим приходить и разруливать по своему усмотрению», - отметил глава МИД РФ.