Երրորդ համաշխարհային պատերազմն արդեն սկսվել է. Սաակաշվիլի
Երրորդ համաշխարհային պատերազմն արդեն սկսվել է։ Դրա հիմնական առանձնահատկությունները ոչ միայն Ուկրաինայում և Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող պատերազմներն են, այլև, ավելի ակնհայտորեն, գոյություն ունեցող կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի ավարտը, սոցիալական ցանցերում գրել է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին։
«Հին միջազգային իրավունքը լրջորեն թուլացել է։ Ուժն է սահմանում իրավունքը, ինչը կհանգեցնի բազմաթիվ ռազմական հակամարտությունների ամբողջ աշխարհում։
Այս նոր իրականությունը լուրջ ռիսկեր է ստեղծում փոքր և թույլ երկրների համար և լրջորեն խաթարում է համաշխարհային տնտեսությունը։
Չինաստանն արդեն իսկ այս նոր աշխարհի մասն է և առաջիկա ամիսներին շատ ավելի ակտիվ կդառնա։ Միացյալ Նահանգները ստիպված կլինի վերանայել իր դիրքորոշումը, քանի որ չի կարող անգործ մնալ, երբ աշխարհը գրողի ծոցն է գնում»,- նշել է Սաակաշվիլին։

Саакашвили: Третья мировая война уже началась
Третья мировая война уже началась. Главными ее признаками являются не только войны на Украине и на Ближнем Востоке, но и, что еще более очевидно, конец существующего международного порядка, основанного на правилах. Об этом в соцсетях написал экс-президент Грузии Михаил Саакашвили.
«Старое международное право серьезно ослаблено. Сила определяет право, что приведет к многочисленным военным конфликтам по всему миру.
Эта новая реальность несет в себе серьезную опасность для малых и слабых стран и серьезно подрывает мировую экономику.
Китай уже стал частью этого нового мира и станет гораздо более активным в ближайшие месяцы. Соединенным Штатам придется пересмотреть свою позицию, поскольку они не могут бездействовать, когда мир катится к чертям», - отметил Саакашвили.