Էրդողանը վերընտրվել է Թուրքիայի իշխող ԱԶԿ նախագահի պաշտոնում
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը վերընտրվել է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) ղեկավարի պաշտոնում։
«Շնորհակալ եմ բոլորիդ մեր կուսակցության ղեկավարությունը կրկին ինձ վստահելու համար։ 23,5 տարի մենք երբեք չենք հիասթափեցրել ոչ Թուրքիային, ոչ մեր ժողովրդին և ապագայում էլ չենք հիասթափեցնի նրանց։ Մենք կանգ չենք առնելու և գործելու ենք առանց վարանելու՝ ծառայելով ժողովրդին և մեր երկրին»,- հայտարարել է նա Անկարայում՝ ԱԶԿ-ի համագումարում ունեցած ելույթի ժամանակ։ Էրդողանը, ինչպես նշում են տեղական լրատվամիջոցները, կուսակցության ղեկավարի պաշտոնի միակ թեկնածուն էր։
Համագումարի ընթացքում անցկացվել է նաև ԱԶԿ-ի ղեկավար մարմինների, գործկոմի, կենտրոնական գործկոմի և որոշ կուսակցական խորհուրդների ու հանձնաժողովների անդամների քվեարկությունը։
Ըստ թուրքական մամուլի, սպասվում է, որ համագումարից հետո Էրդողանը կարող է որոշում կայացնել կաբինետում վերադասավորումներ իրականացնելու մասին։ Հինգից մինչև յոթ նախարար կարող են փոխվել։ Քննարկվել է նաև որոշ գերատեսչություններ առանձին նախարարությունների բաժանելու հարցը։

Эрдогана переизбрали председателем правящей в Турции ПСР
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган переизбран на пост главы правящей Партии справедливости и развития (ПСР).
«Я благодарю всех вас за то, что вновь доверили мне руководство нашей партией. За 23,5 года мы ни разу не разочаровали ни Турцию, ни наш народ и не подведем их и впредь. Мы не остановимся и будем действовать без колебаний, служить народу и нашей стране», - заявил он в Анкаре во время выступления на съезде ПСР. Эрдоган, как отмечают местные СМИ, был единственным кандидатом на пост главы партии.
В ходе съезда также состоялось голосование по спискам членов руководящих органов ПСР, ее исполкома, центрисполкома и некоторых партийных советов и комиссий.
По данным турецкой прессы, ожидается, что после съезда Эрдоган может принять решение о перестановках в кабмине. Могут смениться от пяти до семи министров. Также обсуждался вопрос о разделении некоторых ведомств на отдельные министерства.