Երդմնակալությունից հետո շքերթի ժամանակ Արգենտինայի նոր նախագահի վրա շիշ են նետել
Արգենտինայի նոր նախագահ Խավիեր Մայլիի վրա շիշ են նետել Կոնգրեսում երդվելուց հետո իր մեքենան նստելիս, հայտնում է La Nation-ը։
Ամբոխի միջից մի տղամարդու նետված ապակե շիշը մի քանի սանտիմետր հեռավորությամբ թռել է նախագահի գլխի կողքով և հարվածել նրա անվտանգության աշխատակցի գլխին։ Աշխատակիցը պարանոցի փոքր կտրվածք է ստացել և նրան օգնություն են ցուցաբերել պետության ղեկավարի նստավայրի` Կասա Ռոսադայի բժիշկները:
Միջադեպից մի քանի րոպե անց Մայլին խնդրել է կանգնեցնել մեքենան, որով ինքը գնում էր համագումարից դեպի նստավայր, որպեսզի կարողանա դուրս գալ ու ողջունել փողոցում հավաքվածներին։ Casa Rosada-ի մոտ նա նույնպես դուրս է եկել մեքենայից՝ շոյելու ոսկե ռետրիվեր շանը։
Շուտով ոստիկանությունը բացահայտել է հարձակվողին. Պարզվել է, որ նա 51-ամյա նախկին պաշտոնյա է Կոնսեպսիոն դել Ուրուգվայի քաղաքից՝ Գաստոն Արիել Մերկանզինի անունով: Դատարանը նրան կալանավորելու որոշում է կայացրել։
Մայլին հաղթել է Արգենտինայի նախագահական ընտրություններում նոյեմբերին։ Նա հավաքել է 56%, իսկ նրա մրցակից, այն ժամանակվա իշխող կոալիցիայի թեկնածուն և էկոնոմիկայի նախարար Սերխիո Մասսան՝ 44%:

В нового президента Аргентины кинули бутылку на параде после инаугурации
В нового президента Аргентины Хавьера Милея бросили бутылку, когда он садился в автомобиль после принесения присяги в конгрессе, сообщает La Nation.
Стеклянная бутылка, которую бросил человек из толпы, пролетела в нескольких сантиметрах от головы президента и попала в голову его охранника. Он получил небольшой порез шеи, ему оказали помощь врачи из Каса Росада — резиденции главы государства.
Через несколько минут после инцидента Милей попросил остановить машину, в которой он ехал от конгресса в резиденцию, чтобы он мог выйти и поприветствовать собравшихся на улице людей. Возле Каса Росада он также вышел из машины, чтобы погладить собаку породы золотистый ретривер.
Вскоре полиция установила личность нападавшего — им оказался 51-летний бывший чиновник из города Консепсьон дель Уругуай по имени Гастон Ариэль Мерканзини. Суд постановил арестовать его.
Милей победил на выборах президента Аргентины в ноябре. Он набрал 56%, а его соперник, кандидат от правящей на тот момент коалиции и министр экономики Серхио Масса — 44%.