ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումը. Բորել
Եվրամիությունը ողջունում է Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի ստատուտի վավերացումը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից։ Հայաստանի նախագահի ստորագրությունից հետո որոշումն ուժի մեջ կմտնի։ Այս մասին նշվել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունում։
«ՄՔԴ-ն առաջին մշտական միջազգային դատարանն է, որն ստեղծվել է միջազգային հանրությանն անհանգստացնող առավել ծանր հանցագործությունները հետաքննելու եւ դատական հետապնդման համար։
ԵՄ-ն կոչ է անում բոլոր պետություններին, որոնք դեռ չեն միացել, միանալ Հռոմի ստատուտին։ Յուրաքանչյուր միացում Հռոմի ստատուտին միջազգային հանրությանը կմոտեցնի համընդհանուր մասնակցությանը եւ կամրապնդի անպատժելիությանը վերջ դնելու եւ հաշվետու լինելու մշակույթի զարգացմանը նպաստելու ընդհանուր վճռականությունը։
Միջազգային գործընկերների հետ միասին ԵՄ-ն կշարունակի աշխատել եւ նպաստել Հռոմի ստատուի վավերացմանն ու իրականացմանը, ինչպես նաեւ ՄՔԴ-ի ամբողջականությանը»։

Жозеп Боррелль: ЕС приветствует ратификацию Римского статута Арменией
Европейский Союз приветствует ратификацию Римского статута Международного уголовного суда (МУС) Национальным Собранием Республики Армения. После подписания президентом Армении решение вступит в силу. Об этом говорится в заявлении главы дипломатии ЕС Жозепа Боррелля.
«МУС является первым постоянным международным судом, созданным для расследования и судебного преследования за наиболее тяжкие преступления, вызывающие обеспокоенность международного сообщества в целом.
ЕС призывает все государства, которые еще не сделали этого, присоединиться к Римскому статуту. Каждое присоединение к Римскому статуту приближает международное сообщество к всеобщему участию и укрепляет общую решимость положить конец безнаказанности и способствовать развитию культуры подотчетности.
Вместе с нашими международными партнерами ЕС будет продолжать работать и способствовать ратификации и реализации Римского статута, а также целостности МУС».