ԵՄ-ն երկու տարով երկարաձգել է Հայաստանում իր առաքելության մանդատը
ԵՄ խորհուրդը երկու տարով երկարացրել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության մանդատը՝ 44 միլիոն եվրո բյուջեով: Այս մասին հայտնում է Խորհրդի մամուլի ծառայությունը։
«Խորհուրդն այսօր որոշեց երկարաձգել Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության մանդատը ևս երկու տարով՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը՝ ավելի քան 44 միլիոն եվրոյի բյուջետային հատկացումով՝ 2025 թվականի փետրվարի 20-ից մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ն ընկած ժամանակահատվածում»,- ասվում է փաստաթղթում։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմանն ուղղված ԵՄ ջանքերի կենսական բաղադրիչն է։ «Առաքելությունը կոչված է դիտարկել և զեկուցել տեղում իրավիճակի մասին, նպաստել հակամարտությունից տուժած տարածքներում մարդկանց անվտանգությանը և աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդմանը [այն տարածքներում], որտեղ հնարավոր է: Առաքելության մանդատը մնում է անփոփոխ՝ այն կա և կմնա անզեն քաղաքացիական առաքելություն»,- պարզաբանել են մամուլի ծառայությունից։
Փաստաթղթում ասվում է, որ առաքելությունը բաղկացած է ավելի քան 200 հոգուց, ներառյալ միջազգային և տեղական անձնակազմը: «Առաքելության դիտորդները և քաղաքացիական փորձագետները ներկայացնում են ԵՄ անդամ 25 երկրներ և երրորդ մասնակից [առաքելության] պետություն՝ Կանադան», - ավելացրել է նա։

ЕС продлил на два года мандат своей миссии в Армении
Совет ЕС продлил на два года мандат миссии Евросоюза в Армении с бюджетом в €44 млн. Об этом сообщила пресс-служба Совета.
«Сегодня Совет принял решение о продлении мандата миссии Европейского союза в Армении (EUMA) еще на два года, до 19 февраля 2027 года, с бюджетным ассигнованием в размере более €44 млн на период с 20 февраля 2025 года по 19 февраля 2027 года», - говорится в документе
В заявлении подчеркивается, что миссия Евросоюза в Армении является важнейшим компонентом усилий ЕС по поддержанию мира и стабильности в регионе. «Миссия призвана наблюдать и сообщать о ситуации на местах, содействовать безопасности людей в районах, затронутых конфликтом, и поддерживать укрепление доверия между Арменией и Азербайджаном [в тех областях], где это возможно. Мандатные задачи миссии остаются неизменными - она является и останется невооруженной гражданской миссией», - пояснили в пресс-службе.
В документе говорится, что миссия состоит из более чем 200 человек, включая международный и местный персонал. «Наблюдатели и гражданские эксперты миссии представляют 25 государств - членов ЕС и третье государство - участник [миссии] - Канаду», - добавили там.