ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը սկսել է Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունների նախապատրաստման մշտադիտարկումը
Ադրբեջանի կառավարության հրավերով երկրում սկսում է գործել ընտրությունների դիտորդական առաքելություն։ Ինչպես հաղորդում է АПА-ն, այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ղեկավարը (ԺՀՄԻԳ), որը դիտորդական առաքելություն է իրականացնելու Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրություններում։
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն արդեն իրականացրել է 12 դիտորդական առաքելություն Ադրբեջանում, վերջին առաքելությունը եղել է 2020 թվականին։ Յոհան Մերֆին նշել է, որ առաքելությունը բաղկացած է 9 երկրներից ժամանած 11 միջազգային փորձագետներից. «Հիմնական թիմը գտնվում է Բաքվում, և առաջիկա 8 շաբաթվա ընթացքում մենք բացել ենք մեր ժամանակավոր գրասենյակը մայրաքաղաքում։ Մեր թիմը կայցելի մարզեր։ Հունվարի 3-ին երկիր կժամանեն 26 երկարաժամկետ դիտորդներ, ովքեր հիմնական թիմից հրահանգներ ստանալուց հետո կայցելեն մարզեր։ Նրանք աշխատելու են 2 դիտորդներից բաղկացած խմբերով և վերահսկելու են գործընթացի նախապատրաստական ​​աշխատանքները»։
Յոհան Մերֆին նաև նշել է, որ իրենք խնդրել են 280 կարճաժամկետ դիտորդների դիտորդական առաքելություն իրականացնել ընտրությունների օրը. «Մենք դիտորդական առաքելություններ ենք իրականացնում ընդունված դիտարկման մեթոդաբանության համաձայն»։
Մերֆին ընդգծեց, որ իրենց ոչ թե արդյունքն է հետաքրքրում, այլ ընտրությունների անցկացման գործընթացը. «Մեր դերը վերահսկելը, աջակցելը կամ միջամտելը չէ, մենք վերահսկում ենք գործընթացը և դրա վերաբերյալ հաշվետվություն ենք հրապարակում»։
Նա ասաց, որ առաքելությունն իր միջանկյալ զեկույցը կհրապարակի ընտրություններից երկու շաբաթ առաջ: Առաքելության ղեկավարը հավելեց, որ իրենք վերահսկելու են ընտրական գործընթացի նախապատրաստական ​​աշխատանքները, ընտրությունների մթնոլորտը, լրատվամիջոցները և ընտրությունների հետ կապված իրավիճակը սոցիալական ցանցերում։

БДИПЧ/ОБСЕ приступило к мониторингу подготовки президентских выборов в Азербайджане
По приглашению правительства Азербайджана в стране начинает действовать миссия по наблюдению за выборами. Как сообщает АПА, об этом на пресс-конференции заявил глава миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ), которая будет наблюдать за внеочередными президентскими выборами в Азербайджане, Йохан Мерфи.
По его словам, БДИПЧ/ОБСЕ уже осуществило 12 миссий по наблюдению за выборами в Азербайджане, последняя миссия была в 2020 году. Йохан Мерфи отметил, что миссия состоит из 11 международных экспертов, прибывших из 9 стран: «Основная команда находится в Баку, и на ближайшие 8 недель мы открыли наш временный офис в столице. Наша команда посетит регионы. 3 января в страну прибудут 26 долгосрочных наблюдателей, и после получения инструкций от основной команды они посетят регионы. Они будут работать в группах по 2 наблюдателя и следить за подготовкой к процессу».
Йохан Мерфи отметил также, что они запросили 280 краткосрочных наблюдателей для наблюдения в день выборов: «Они будут наблюдать за избирательным процессом во всех регионах страны в день выборов. Мы осуществляем наблюдательные миссии в соответствии с принятой методологией наблюдения».
Мерфи подчеркнул, что их интересует не результат, а процесс проведения выборов: «Наша роль заключается не в том, чтобы контролировать, помогать или вмешиваться, мы следим за процессом и публикуем отчет о нем».
Он сообщил, что миссия опубликует свой промежуточный отчет за две недели до выборов. Глава миссии добавил, что они будут следить за подготовкой к процессу выборов, атмосферой на выборах, СМИ и ситуацией с выборами в социальных сетях.