ԵՄ երկրները համերաշխ են ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների խստացման հարցում. Մակրոն
Եվրամիության երկրները համերաշխ են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացման հարցում։ Բրյուսելում Եվրամիության գագաթնաժողովին հաջորդած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
«Մենք համակարծիք ենք Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացման, ինչպես նաև այդ պատժամիջոցների շրջանցման դեմ պայքարի ակտիվացման հարցում»,- ընդգծել է Ֆրանսիայի առաջնորդը։
Մակրոնն ընդգծել է, որ Եվրամիության անդամ երկրների առաջնահերթությունը շարունակում է մնալ ռազմական աջակցությունը Կիևին՝ ներառյալ Ուկրաինայի տարածքում զենքի համատեղ արտադրության զարգացումն ու մատակարարումը:

Макрон: страны ЕС единогласно поддерживают усиление санкций против России
Страны Европейского союза (ЕС) единогласно поддерживают усиление санкций против России. Об этом заявил президент Франции Эммануэль Макрон на пресс-конференции по итогам саммита европейского объединения в Брюсселе, трансляция которой доступна на странице Елисейского дворца в соцсети Х.
«Мы единогласны в том, чтобы усилить санкции против России, а также усилить борьбу с обходом этих санкций», — сказал французский лидер.
Политик подчеркнул, что приоритетом государств-членов ЕС остается военная поддержка Украины, в том числе поставки и развитие совместного производства вооружений на украинской территории.