Չեխիայում դեկտեմբերի 23-ը սգո օր է հայտարարվել՝ ի հիշատակ Պրահայում տեղի ունեցած հրաձգության զոհերի
Չեխիայի կառավարությունը որոշել է դեկտեմբերի 23-ը պետական ​​սգո օր հայտարարել՝ ի հիշատակ Պրահայի Չարլզի համալսարանի փիլիսոփայության ֆակուլտետում հինգշաբթի օրը տեղի ունեցած հրաձգության զոհերի։ Այս մասին հայտարարել է հանրապետության վարչապետ Պետր Ֆիալան՝ նախարարների կաբինետի արտակարգ նիստի ավարտին մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որում ցավակցություն է հայտնում զոհվածների ընտանիքներին և ընկերներին։ Դեկտեմբերի 23-ը պետական ​​սգո օր է լինելու՝ ի հիշատակ ողբերգության զոհերի։ Ժամը 12:00-ին բոլոր քաղաքացիներին խնդրում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել զոհերի հիշատակը»,- ​​ասել է Ֆիալան։
Չեխիայի Հանրապետության առաջին փոխվարչապետ և ներքին գործերի նախարար Վիտ Ռակուշանն ընդգծել է, որ Պրահայում տեղի ունեցած հրաձգությունը «ոչ մի կապ չունի միջազգային ահաբեկչության հետ»։
Հանրապետության նախագահ Պետր Պավելը, ով չեղյալ է հայտարարել կառավարության արտահերթ նիստին մասնակցելու իր աշխատանքային ծրագիրը, ասել է, որ համալսարանում տեղի ունեցած կրակոցը «Չեխիայի պատմության մեջ ամենաողբերգական նման դեպքն է»։ Այս իրադարձությունները, ինչպես ընդգծել է պետության ղեկավարը, չպետք է դառնան քաղաքական նպատակներով չարաշահումների գործիք, բերեն ոստիկանության նվաստացմանն ու ապատեղեկատվության տարածմանը։ «Սա կոչ է լրատվամիջոցներին, քաղաքացիներին, նրանց, ովքեր մուտք ունեն սոցիալական ցանցեր», - ասել է Պրահայի ամրոցի սեփականատերը:
Կրակոցները բացել է 24-ամյա ուսանող Դեյվիդ Կոզակը, ով մի քանի ժամ առաջ սպանել էր հորը։ Այնուհետև նա ինքնասպան է եղել։ Հրաձգության հետեւանքով զոհվել է 14 մարդ, վիրավորվել՝ 25-ը, որից 10-ի վիճակը ծանր է։

В Чехии 23 декабря объявили днем траура в память о жертвах стрельбы в Праге
Правительство Чехии приняло решение объявить 23 декабря днем государственного траура в память о жертвах произошедшей в четверг на философском факультете Карлова университета в Праге стрельбы. Об этом по завершении экстренного заседания кабмина сообщил на пресс-конференции премьер-министр республики Петр Фиала.
«Правительство приняло постановление, в котором выражено соболезнование родным и близким погибших. 23 декабря будет днем государственного траура в память о жертвах трагедии. В 12:00  прошу всех граждан почтить погибших минутой молчания», - сказал Фиала.
Первый вице-премьер и министр внутренних дел Чехии Вит Ракушан подчеркнул, что стрельба в Праге «никак не связана с международным терроризмом».
Президент республики Петр Павел, отменивший рабочую программу, чтобы принять участие в экстренном заседании кабмина, заявил, что стрельба в университете стала «самым трагическим подобным инцидентом в истории Чешской Республики». Эти события, как подчеркнул глава государства, не должны стать инструментом для злоупотреблений в политических целях, привести к очернению полиции и распространению дезинформации. «Это призыв к СМИ, гражданам, к тем, кто имеет доступ к социальным сетям», - отметил хозяин Пражского града.
Стрельбу открыл 24-летний студент Давид Козак, за несколько часов до этого убивший своего отца. Впоследствии он совершил самоубийство. В результате стрельбы погибли 14 человек, 25 ранены, из которых 10 находятся в тяжелом состоянии.