Բրիտանական Young Turks լեյբլը փոխել է անվանումը՝ հարգելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
Բրիտանական անկախ ձայնագրող Young Turks (երիտթուրքեր) լեյբլը փոխել է անվանումը ՝ այնտեղից հանելով Turks (թուրքեր) բառը եւ թողնելով միայն Young-ը, որպեսզի խուսափի 1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանության կազմակերպիչների հետ որեւէ ասոցիացիայից: Այս մասին հայտնել է լեյբլի հիմնադիր Կայուս Պոուսոնը Instagram-ում ։
Պոուսոնը պարզաբանել է, որ որոշումը կայացվել է երկար մտորումների արդյունքում ։
"Մեր լեյբլը 2005 թվականին կոչվել է Ի պատիվ Ռոդ Ստյուարտի 1981 թվականի "երիտթուրքեր" երգի ։ Այս անունը ինձ գրավեց՝ արթնացնելով մտքերը երիտասարդների համերաշխության մասին։  Դա կատարյալ արտացոլում էր իրադրության այն, ինչ մենք էինք՝ դեռահասների, ովքեր ցանկանում են և սպասում են ինչ-որ բան, ինչ ասես", — նշել է Պոուսոն.
Սակայն, ինչպես խոստովանել է լեյբլի հիմնադիրը, այն ժամանակ խորքային պատմությունը, որը թաքնվում է այդ տերմինից, նրանք չգիտեին ։ Մասնավորապես, որ հենց երիտթուրքերն են պատասխանատու Հայոց ցեղասպանության կազմակերպման համար ։ Պոուսոնը եւ պիտակի մյուս մասնակիցները հասկացան, որ այս անունը ցավերի աղբյուր էր մարդկանց համար, բացատրեց նա իր ֆոլովերների մեկնաբանության մեջ:
"Լեյբլի անվան փոփոխությունը ճիշտ որոշում է", - հստակ հայտարարել է նա:
Անվանափոխության հայտարարության հետ մեկտեղ Պոուսոնը հայտնել է, որ ապրիլի 24 — ին ՝ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվան ընդառաջ, բարեգործական նվիրատվություն է արել Լոնդոնի հայկական ինստիտուտին:

Британский лейбл Young Turks сменил название из уважения к жертвам Геноцида армян
Британский независимый звукозаписывающий лейбл Young Turks (Младотурки) сменил название, убрав из него слово Turks (турки) и оставив только Young, чтобы избежать каких-либо ассоциаций с организаторами Геноцида армян 1915 года в Османской империи. Об этом сообщил основатель лейбла Кайус Поусон в Instagram.
Поусон пояснил, что решение было принято по итогам долгих размышлений.
«Наш лейбл в 2005 году был назван в честь песни Рода Стюарта 1981 года «Младотурки». Это название меня заинтриговало, пробуждая мысли о солидарность молодежи. Тогда это идеально отражало то, кем мы были: подростками, которые хотят и ждут чего-то, чего угодно», — отметил Поусон.
Однако, как признался основатель лейбла, тогда глубинной истории, скрывающейся за этим термином, они не знали. В частности то, что именно младотурки ответственны за организацию Геноцида армян. Поусон и другие участники лейбла осознали, что это название было источником боли для людей, пояснил он в комментарии для своих фолловеров.
«Изменение названия лейбла — правильное решение», — твердо заявил он.
Наряду с объявлением о смене названия, Поусон сообщил, что в преддверии 24 апреля — дня памяти Геноцида армян 1915 года — он сделал благотворительное пожертвование Армянскому институту в Лондоне.