Բորելը Իսրայելի և Պաղեստինի ԱԳ նախարարներին հրավիրել է ԵՄ հանդիպմանը
Իսրայելի արտգործնախարար Էլի Կոենը և նրա պաղեստինցի գործընկեր Ռիյադ ալ-Մալիքին հրավիրվել են ԵՄ արտգործնախարարների արտակարգ հանդիպմանը՝ քննարկելու Իսրայելի և տարածաշրջանի իրավիճակը, ասել է ԵՄ գլխավոր դիվանագետ Խոսեպ Բորելը։
«Ես Իսրայելի արտգործնախարարին հրավիրել եմ միանալու ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպմանը, որը ես հրավիրում եմ այսօր կեսօրին։ Ես հրավիրել եմ նաև արտգործնախարար (Պաղեստինի ինքնավարություն) Մալիքիին ելույթ ունենալ հանդիպմանը և ներկայացնել պաղեստինյան տեսակետը»,- գրել է Բորելը իր X միկրոբլոգում։
ԵՄ նախարարները կհանդիպեն Մուսկատում (Օման), որտեղ արդեն նախատեսված է հանդիպում ԵՄ-ի և Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի արտգործնախարարների միջև։

Боррель пригласил глав МИД Израиля и Палестины на встречу ЕС
Министр иностранных дел Израиля Эли Коэн и его коллега из Палестины Рияд аль-Малики приглашены на экстренную встречу министров иностранных дел ЕС  для обсуждение ситуации в Израиле и регионе, сообщил главный дипломат ЕС Жозеп Боррель.
«Я пригласил главу МИД  Израиля присоединиться к встрече министров иностранных дел ЕС, которую я созываю сегодня днем. Я также пригласил министра иностранных дел (Палестинской администрации) Малики выступить на встрече и представить точку зрения Палестины », - написао Боррелль в своем микроблоге X.
Министры ЕС встретятся в Маскате (Оман), где уже была запланирована встреча министров иностранных дел ЕС и Совета сотрудничества стран Персидского залива.