Բլինքենը նոյեմբերի 2-10-ը կայցելի Իսրայել, Հորդանան, Ճապոնիա, Կորեայի Հանրապետություն և Հնդկաստան
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նոյեմբերի 2-10-ը կայցելի Իսրայել, Հորդանան, Ճապոնիա, Կորեայի Հանրապետություն և Հնդկաստան։ Այս մասին ասվում է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության չորեքշաբթի օրը տարածած հաղորդագրության մեջ։
Փաստաթղթից երևում է, որ Թել Ավիվում Բլինքենը մտադիր է հայտարարել ԱՄՆ-ի աջակցությունն ահաբեկչությունից Իսրայելի ինքնապաշտպանության իրավունքին, ինչպես նաև քննարկել Վաշինգտոնի ջանքերը՝ ապահովելու ամերիկացի քաղաքացիների անվտանգությունը, պատանդներին ազատելը և Գազայի հատված մարդասիրական օգնության մատակարարումը մեծացնելու համար։ Հորդանանում ԱՄՆ պետքարտուղարը նախատեսում է քննարկել Գազայի հատվածում հումանիտար իրավիճակը, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում խաղաղ կարգավորման հեռանկարները։
Տոկիոյում Բլինքենը կմասնակցի Յոթնյակի երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպմանը, ինչպես նաև երկկողմ հանդիպումներ կունենա Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի և երկրի արտգործնախարար Յոկո Կամիկավայի հետ։ Սեուլում ԱՄՆ պետքարտուղարը կհանդիպի Կորեայի Հանրապետության նախագահ Յուն Սեոկ Յոլի և արտգործնախարար Պակ Չինի հետ։ Դրանից հետո Բլինքենը կմեկնի Նյու Դելի, որտեղ ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինի հետ հնդիկ գործընկերների հետ «2+2» ձևաչափով կքննարկի իրավիճակը հնդխաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։
Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի կտրուկ վատթարացման ֆոնին Բլինքենն ավելի վաղ այցելել էր Իսրայել, Սաուդյան Արաբիա, Հորդանան, Կատար, Բահրեյն, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Եգիպտոս։ Բացի այդ, հոկտեմբերի 18-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մեկօրյա արտակարգ այցով Իսրայել է այցելել։

Блинкен 2-10 ноября посетит Израиль, Иорданию, Японию, Республику Корея и Индию
Госсекретарь США Энтони Блинкен 2-10 ноября посетит Израиль, Иорданию, Японию, Республику Корея и Индию. Об этом говорится в заявлении, распространенном в среду пресс-службой Госдепартамента.
Как следует из документа, в Тель-Авиве Блинкен намерен заявить о поддержке со стороны США права Израиля на самозащиту от терроризма, а также обсудить усилия Вашингтона по обеспечению безопасности американских граждан, освобождению заложников и наращиванию поставок гуманитарной помощи в сектор Газа. В Иордании госсекретарь США планирует обсудить гуманитарную ситуацию в секторе Газа, а также перспективы мирного урегулирования на Ближнем Востоке.
В Токио Блинкен примет участие во встрече глав МИД стран Группы семи, а также проведет двусторонние встречи с премьер-министром Японии Фумио Кисидой и министром иностранных дел страны Ёко Камикавой. В Сеуле госсекретарь США встретится с президентом Республики Корея Юн Сок Ёлем и главой МИД Пак Чином. После этого Блинкен отправится в Нью-Дели, где вместе с министром обороны США Ллойдом Остином они обсудят ситуацию в Индо-Тихоокеанском регионе с индийскими коллегами в формате «2+2».
На фоне резкого обострения ситуации на Ближнем Востоке Блинкен ранее посетил Израиль, Саудовскую Аравию, Иорданию, Катар, Бахрейн, ОАЭ и Египет. Кроме того, 18 октября с однодневным экстренным визитом Израиль посетил президент США Джо Байден.