Բլինքենը Ալիևի և Փաշինյանի հետ քննարկել է խաղաղության պայմանագրի կնքման հնարավորությունը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել է երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման հնարավորությունը։ Այս մասին ասվում է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մեթյու Միլլերի տարածած հայտարարություններում։
Համաձայն հայտարարություններից մեկի՝ Բլինքենը «շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Ալիևին՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ամուր և ներկայացուցչական խաղաղության համաձայնագրին նվիրվածության համար»: ԱՄՆ պետքարտուղարն ասել է, որ «երկարատև հակամարտությունը տառապանք է պատճառել և՛ Ադրբեջանին, և՛ Հայաստանին», ինչպես նաև նշել է, որ խաղաղության համաձայնագիրը «ձեռնտու է բոլորին տարածաշրջանում»։ Բացի այդ, Բլինքենը Ալիևի հետ քննարկել է ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի երկկողմ հարաբերությունները, «նշել է վերջին անհանգստությունները», ինչպես նաև անդրադարձել է «համագործակցության ամրապնդման հնարավորություններին»։
Մեկ այլ հայտարարության մեջ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության մամուլի ծառայության ղեկավարը նշել է, որ Բլինքենը Փաշինյանի հետ զրույցում «քննարկել է ԱՄՆ աջակցությունը» խաղաղության պայմանագրի հասնելու ջանքերին։ Միևնույն ժամանակ, պետքարտուղարը հայտարարել է «աջակցություն Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը» և նշել «Հայաստանի հետ երկկողմ համագործակցությունը մեծացնելու ջանքերը»։

Мэттью Миллер: Блинкен обсудил с Алиевым и Пашиняном возможность заключения мирного договора
Госсекретарь США Энтони Блинкен обсудил с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном возможность заключения мирного договора между двумя странами. Об этом говорится в распространенных заявлениях руководителя пресс-службы Госдепартамента Мэттью Миллера.
Как следует из одного из заявлений, Блинкен «поблагодарил президента Алиева за готовность к заключению прочного и представительного мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией». Госсекретарь США заявил, что «давний конфликт принес страдания как Азербайджану, так и Армении», а также отметил, что мирное соглашение «будет выгодно всем в этом регионе». Кроме того, Блинкен обсудил с Алиевым двусторонние отношения США и Азербайджана, «отметил недавние поводы для беспокойства», а также коснулся «возможностей для укрепления сотрудничества».
В другом заявлении руководитель пресс-службы американского внешнеполитического ведомства указал, что Блинкен в разговоре с Пашиняном «обсудил поддержку США усилий по достижению» мирного договора. Вместе с тем госсекретарь заявил о «поддержке суверенитета и территориальной целостности Армении»и отметил «усилия по наращиванию двустороннего сотрудничества с Арменией»