Բիշքեկում մեկնարկել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը․ Փաշինյանը չի մասնակցում
Այսօր Բիշքեկում մեկնարկում է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը։ Հանդիպումն անցկացվելու է նեղ կազմով՝ միայն առաջնորդների մասնակցությամբ, ինչպես նաև ընդլայնված կազմով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Գագաթնաժողովից հետո նախատեսվում է ստորագրել համատեղ փաստաթղթերի փաթեթ։ Մինչ մեկնարկը Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ջապարովի կողմից (երկիրն այս տարի նախագահում է ԱՊՀ-ում) տեղի կունենա պատվիրակությունների ղեկավարների դիմավորման արարողությունը: Բոլոր միջոցառումները կավարտվեն պաշտոնական ընդունելությամբ։
Ինչպես և սպասվում է, հանդիպմանը, բացի Ջապարովից և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից, կմասնակցեն նաև Ադրբեջանի նախագահներ Իլհամ Ալիևը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովը և Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը։
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ հաշվի առնելով «որոշակի հանգամանքներ» չի կարողանա ներկա գտնվել հանդիպմանը։
Հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն է դարձվելու ԱՊՀ տարածքում անվտանգության ապահովման թեմային։ Ակնկալվում է, որ որոշումներ կընդունվեն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ահաբեկչության և ծայրահեղականության, կազմակերպված հանցավորության, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կոռուպցիայի դեմ պայքարը, համակարգումն ուժեղացնելու համար:
Հանդիպումից հետո Ժապարովը և ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը հանդես կգան մամուլի համար հայտարարություններով։

В Бишкеке стартует заседание Совета глав государств СНГ
В Бишкеке сегодня стартует заседание Совета глав государств СНГ. Ззаседание пройдет в узком формате - с участием только лидеров, а также в расширенном формате - с подключением делегаций.
По итогам саммита запланировано подписание пакета совместных документов. Перед началом состоится церемония приветствия глав делегаций президентом Киргизии Садыром Жапаровым (страна председательствует в СНГ в нынешнем году). Завершатся все мероприятия официальным приемом.
Как ожидается, помимо Жапарова и  президент РФ Владимира Путина, на заседании будут присутствовать президенты Азербайджана Ильхам Алиев, Белоруссии Александр Лукашенко, Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Таджикистана Эмомали Рахмон, Туркмении Сердар Бердымухамедов и Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Как известно, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что не сможет присутствовать с учетом «определенных обстоятельств».
Особое внимание на заседании уделят и тематике обеспечения безопасности на пространстве СНГ. Ожидается принятие решений по усилению координации в таких сферах, как борьба с терроризмом и экстремизмом, организованной преступностью, незаконным распространением наркотиков, коррупцией.
По итогам заседания Жапаров и генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев выступят с заявлениями для прессы.