Բելառուսում ընտրություններին մասնակցությունը գերազանցել է 73%-ը
Բելառուսում փետրվարի 25-ին կայացած խորհրդարանական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին մասնակցությունը, թարմացված տվյալների համաձայն, գերազանցել է 73%-ը։ Այս մասին հայտարարել է երկրի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) նախագահ Իգոր Կարպենկոն։
Ընտրողների թվով առաջատարը եղել է Մոգիլյովի շրջանը՝ 77,03%։ Մինսկում ամենաքիչ ընտրողներն են եկել ընտրատեղամասեր՝ 61,54%:
Բելառուսի պատմության մեջ առաջին միասնական քվեարկության օրը հինգ տարով ընտրվել են Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի 110 և տեղական խորհուրդների 12514 պատգամավորներ:
Խորհրդարանի տեղերի համար պայքարում էին 263 թեկնածուներ, իսկ տեղական խորհուրդներում տեղերի համար պայքարում էին 18802 թեկնածուներ: Փետրվարի 24-ին ավարտված հնգօրյա վաղաժամկետ քվեարկության ժամանակ մասնակցությունը կազմել է 41,71%:

Явка на прошедших в Белоруссии 25 февраля парламентских и местных выборах, по уточненным данным, превысила 73%. Об этом сообщил председатель Центральной избирательной комиссии (ЦИК) страны Игорь Карпенко.
Лидером по количеству голосующих стала Могилевская область – 77,03%. Меньше всего избирателей пришло на участки в Минске – 61,54%.
В ходе первого в истории Белоруссии единого дня голосования на пять лет избирались 110 депутатов Палаты представителей Национального собрания и 12 514 депутатов местных советов. На места в парламенте претендовали 263 кандидата, за мандаты в местных советах боролись 18 802 претендента. Явка в ходе завершившегося 24 февраля пятидневного досрочного голосования составила 41,71%.