Բայդենի վիրավորական արտահայտությունները Պուտինի մասին խայտառակում են հենց ԱՄՆ-ին․ Կրեմլ
ԱՄՆ նախագահի վիրավորական արտահայտությունները Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հասցեին վիրավորում են հենց ԱՄՆ-ին, Համառուսաստանյան հեռուստառադիոհեռարձակման պետական ընկերության լրագրող Պավել Զարուբինին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ Կրեմլի ներկայացուցչի խոսքով՝ Բայդենը պարզապես «հոլիվուդյան կովբոյի» դեր է խաղում ի շահ ամերիկյան ներքին քաղաքականության, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Նման բռի հայտարարությունները ԱՄՆ պետության ղեկավարից հազիվ թե կարող են որեւէ կերպ խոցել մեկ այլ պետության ղեկավարին, մանավանդ նախագահ Պուտինին։ Բայց դա մեծ խայտառակություն է հենց երկրի համար,- ասել է Պեսկովը։- Հասկանալի է, որ պարոն Բայդենը ցուցադրում է վարքագիծ ներքաղաքական շահերի դիրքերից, հոլիվուդյան կովբոյի ոճով»։
Պեսկովն ավելացրել է, որ ինքը՝ որպես քաղաքացի, ցանկանում է, որ իր օգնականներն «փորձեն գտնել գոնե մեկ վիրավորական արտահայտություն Բայդենի հասցեին Պուտինի կողմից։ «Եթե նման երկրի նախագահը այդպիսի բառապաշար է օգտագործում, դա ամոթ պետք է լինի»,- նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Ավելի վաղ Բայդենը, խոսելով միջազգային քաղաքականության մասին, հայտնել էր, որ Վաշինգտոնը պետք է մշտապես անհանգստանա միջուկային հակամարտության հետ կապված, քանի որ «կան ամեն տեսակ խելագար շան որդիներ, ինչպես այդ տղան է՝ Պուտինը»։

Песков: хамские заявления Байдена про Путина позорят только сами США
Оскорбительные заявления американского президента Джо Байдена в адрес российского лидера Владимира Путина оскорбляют только сами США, заявил журналисту ВГТРК Павлу Зарубину пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. По словам представителя Кремля, Байден просто разыгрывает образ «голливудского ковбоя» в угоду американской внутренней политике, передает ТАСС.
«Подобные хамские заявления из уст главы государства США вряд ли способны каким-то образом уязвить главу другого государства, тем более президента Путина. Но это является огромным позором для самой страны, - заявил Песков. - Понятно, что господин Байден демонстрирует в угоду внутриполитическим интересам поведение в стиле голливудского ковбоя».
Песков добавил, что ему, как гражданину, хочется, чтобы его помощники сделали «подборку и нашли хоть одно оскорбительное высказывание» в адрес Байдена со стороны Путина. «Если президент такой страны использует такую лексику, это должно быть стыдно», - заключил представитель Кремля.
Ранее Байден, рассуждая о ситуации в международной политике, заявил, что Вашингтону необходимо постоянно беспокоиться об опасности ядерного конфликта, поскольку «есть всякие сумасшедшие сукины дети вроде этого парня, Путина».