Բաքվում լրտեսության կասկածանքով Ֆրանսիայի քաղաքացի է կալանավորվել
Ադրբեջանում Ֆրանսիայի քաղաքացի է կալանավորվել՝ լրտեսության կասկածանքով: Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին AFP-ին հայտնել է Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլաեւան։
«Ֆրանսիայի քաղաքացի Մարտին Ռայանը, որը կասկածվում է լրտեսական գործունեության մեջ, կալանավորվել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 4-ին»,- ասել է Լեյլա Աբդուլաևան։
Դիվանագետի խոսքով՝ դատարանը նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել կալանքը՝ չորս ամիս ժամկետով։ Ադրբեջանի դեսպանը նշել է, որ այս անձի կալանավորման մասին անմիջապես տեղեկացրել են Բաքվում Ֆրանսիայի դեսպանատանը։
Մարտին Ռայանի հայրը՝ Ռիչարդը, AFP-ին ասել է, որ հարազատներն արդեն խոսել են Ռայանի հետ. «Տղաս հայտնել է, որ իրեն լավ են վերաբերվում և կապի մեջ է փաստաբանի հետ»։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը երկու ֆրանսիացի դիվանագետների հայտարարել է «պերսոնա նոն գրատա», Ֆրանսիան, ի պատասխան, նման քայլի է դիմել երկու ադրբեջանցի դիվանագետների նկատմամբ։

Посол Азербайджана во Франции подтвердила арест подозреваемого в шпионаже Мартина Райана
В Азербайджане по подозрению в совершении шпионажа арестован гражданин Франции. Как передает АПА, об этом заявила AFP посол Азербайджана во Франции Лейла Абдуллаева.
«Гражданин Франции Мартин Райан, подозреваемый в совершении шпионских действий, был арестован 4 декабря 2023 года», - сказала Лейла Абдуллаева.
По словам дипломата, суд избрал в его отношении меру пресечения в виде ареста сроком на четыре месяца. Посол Азербайджана отметила, что посольство Франции в Баку было незамедлительно проинформировано об аресте этого человека.
Отец Мартина Райана Ричард сообщил AFP, что близкие уже общались с ним: «Мы говорили с ним четыре раза, по две минуты каждую беседу. Мой сын сообщил, что с ним хорошо обращаются и он поддерживает связь со своим адвокатом».
Напомним, Азербайджан объявил двух французских дипломатов «персонами нон грата», Франция в ответ предприняла аналогичный шаг в отношении двух азербайджанских дипломатов.