Հայաստանը կարող է կարեւոր հանգույց դառնալ Հյուսիս-Հարավ միջանցքում. ԵԶԲ
Եվրասիական զարգացման բանկն իր հետազոտության մեջ ներկայացրել է Հայաստանի համար Հյուսիս-Հարավ նախագծի իրականացման նշանակությունը:
Զեկույցում նշվում է, որ միջանցքը կարող է մեծ նշանակություն ունենալ Հայաստանի տրանսպորտային կապը արտաքին շուկաների հետ բարձրացնելու համար:
«Հյուսիս-Հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքը, որը ներկայումս գտնվում է շինարարության ավարտական փուլում եւ պետք է Հայաստանը կապի Իրանի հետ, կարող է համալրվել Քվեշեթի-Քոբի 23 կիլոմետրանոց նոր տեղամասով, այդ թվում ՝ Վրաստանի տարածքում 10 – կիլոմետրանոց թունելով:
«Որպես ռուս-վրացական Վերին Լարս անցակետի ուղղությամբ առկա ճանապարհի փոխարինող թունելը Հայաստանի Հանրապետության համար տրանսպորտային-կոմունիկացիոն հնարավորությունների զարգացման եւ նրա ապրանքների արտաքին շուկաներ մուտք գործելու նոր հեռանկարներ կբացի ։ Հայաստանը կարող է կարեւոր տարանցիկ հանգույց դառնալ «Հյուսիս–Հարավ» ՄՏԿ - ին միանալու շնորհիվ», - նշվում է զեկույցում:
Հաղորդվում է նաև, որ Հայաստանի տարածքով տրանսպորտային միջանցքի գործարկումը ռազմավարական նշանակություն ունի Իրանի և Հնդկաստանի համար:
Իրանը կարող է դիվերսիֆիկացնել դեպի Ռուսաստան և Եվրոպա բեռների մատակարարման երթուղիները։ Այս պահին Ռուսաստանի հետ Իրանի հիմնական ապրանքաշրջանառությունն իրականացվում է Ադրբեջանի միջոցով, այն դեպքում, երբ իրանական ապրանքները Եվրոպա են առաքվում Թուրքիայի տարածքով ։
Սակայն միջազգային տրանսպորտային միջանցքին Հայաստանի միացումը, ըստ ԵԱԶԲ–ի փորձագետների, հնարավոր կլինի միայն «Հյուսիս-Հարավ» ազգային ավտոմոբիլային մայրուղու հատվածի շինարարության դեպքում, ինչը թույլ կտա կրճատել հեռավորությունը վրացականից մինչեւ իրանական սահման:
Նաեւ նշվում է, որ «Հյուսիս–Հարավ» ճանապարհային միջանցքի հատվածների շինարարությունը Հայաստանում կիրականացվի միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ, ներառյալ տենդերների անցկացումը եւ ֆինանսական ռեսուրսների ներգրավումը:

Армения может стать важным узлом в коридоре Север-Юг:  ЕАБР
Евразийский банк развития в своем исследовании представил значение реализации проекта Север-Юг для Армении.
В отчете отмечается, что коридор может иметь большое значение для повышения транспортной связи Армении с внешними рынками.
Автодорожный коридор «Север – Юг», который в настоящее время находится в завершающей стадии строительства и должен связать Армению с Ираном, может быть дополнен новым 23-километровым участком Квешети – Коби, в том числе 10-километровым тоннелем на территории Грузии.
«В качестве дублера существующей дороги к российско-грузинскому автомобильному пункту пропуска Верхний Ларс тоннель откроет новые перспективы развития транспортно-коммуникационных возможностей для Республики Армения и доступа ее товаров на внешние рынки. Армения может стать важным транзитным узлом благодаря подключению к МТК «Север–Юг», - отмечается в отчете.
Также сообщается, что запуск транспортного коридора через Армению имеет стратегическое значение для Ирана и Индии.
Иран сможет диверсифицировать маршруты поставки грузов в Россию и Европу. На текущий момент основной товарооборот Ирана с Россией осуществляется через Азербайджан, в то время как иранские товары поставляются в Европу через территорию Турции.
Однако присоединение Армении к международному транспортному коридору, по мнению экспертов ЕАБР, станет возможным лишь в случае строительства участка национальной автомобильной трассы «Север–Юг», что позволит сократить расстояние от грузинской до иранской границы.
Также отмечается, что строительство участков автодорожного коридора «Север–Юг» в Армении будет осуществляться при сотрудничестве с международными партнерами, включая проведение тендеров и привлечение финансовых ресурсов.