Արմեն և Սերգեյ Սմբատյանների կալանավորման լուրն ինձ շոկի մեջ գցեց. Վլադիմիր Սպիվակով
Արմեն և Սերգեյ Սմբատյանների կալանավորման և առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության կազմակերպման վերաբերյալ լուրն ինձ ուղղակի ցնցել է։ Այս մասին ասել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի խաղաղության արտիստ, Ֆրանսիայի պատվավոր լեգեոնի սպա, Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանի ասպետ, ՌԴ «Հանուն Հայրենիքի» շքանշանակիր, Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և «Մոսկվայի վիրտուոզներ» պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, Մոսկվայի միջազգային երաժշտական տան նախագահ Վլադիմիր Սպիվակովը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Ես խորը վիշտ եմ ապրում և չեմ կարող այն չկիսել իմ շատ սիրելի հայ հանդիսատեսի հետ, որի հետ ես կապված եմ արդեն 40 տարի։ Եվ դա ոչ միայն ստեղծագործական, այլև մարդկային ու բարեկամական կապ է, այդ իսկ պատճառով չեմ կարող լռել օրը ցերեկով տեղի ունեցող անարդարության վերաբերյալ։
Հայ ազգը, ինչպես և Երկրագնդի ցանկացած ազգ իր գոյությունը պահպանում է, աճում և զարգանում է նախևառաջ սերնդեսերունդ փոխանցվող մշակույթի շնորհիվ։ Արվեստի մարդկանց առաքելությունն է ստեղծել Հայրենիքի վեհ կերպարը։ Իմ աչքի առաջ Սերգեյ Սմբատյանը, որին ես ճանաչել եմ, երբ նա դեռ երեխա էր, փոքրիկ տղայից դարձել է իր հայրենիքի փառքը բարձրացնող լուսավորիչ, հայ մեծ մշակույթի կրող։ Ավելին, զրոյից ստեղծել է հրաշալի սիմֆոնիկ նվագախումբ։ Գոյության 17 տարիների ընթացքում, շնորհիվ իր ղեկավարի երաժշտական և կազմակերպչական տաղանդի, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն ունեցել է բազմաթիվ համերգներ, փառատոներ, հյուրախաղեր։ Նվագախմբի հետ ելույթ են ունեցել համաշխարհային համբավ ունեցող տասնյակ ականավոր երաժիշտներ։ Մաեստրո Սմբատյանն արդեն երկար տարիներ համաշխարհային ասպարեզում Հայաստանի և նրա մշակույթի գլխավոր քարոզողներից է։ Եվ ես վստահ եմ, որ հայ ունկնդիրը պետք է հպարտանա նման արտիստով։
Իմ ընկերոջ՝ հայտնի հասարակական գործիչ, մարդասեր, իրական հայրենասեր Արմեն Սմբատյանի մարդկային և մասնագիտական որակների մասին կարող եմ երկար խոսել, բայց կասեմ գլխավոը՝ անգնահատելի է նրա ներդրումը Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում, երբ նա Ռուսաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանն էր։
Երկու խոսք՝ Ֆեմիդայի՝ արդարադատության աստվածուհու մասին։ Ինչպես հայտնի է, նրա աչքերը փակ են ժապավենով։ Փոխաբերությունը հասկանալի է. օրենքի առջև բոլորը հավասար են։ Սակայն… ոչ մի երկրում ոչ ոք չի չեղարկել անմեղության կանխավարկածը։ Եվ պատիժը պետք է համապատասխանի հանցագործությանը։ Արմեն և Սերգեյ Սմբատյանների մեղավորությունն ապացուցված չէ։ Դատարանը դեռ պետք է քննի այս գործը։ Կալանավորել մարդկանց, ում մեղքն ապացուցված չէ, որոնք չեն գործել քրեական հանցանք, ասենք, զինված հարձակում կամ սպանություն, անմեղության կանխավարկածի մեծ խախտում է։ Բոլորին հայտնի է, որ Արմեն և Սերգեյ Սմբատյանները որևէ վտանգ չեն ներկայացնում հայ հասարակությանը։ Ավելին, Սերգեյ Սմբատյանի կալանավորումը բացասական երանգ է հաղորդում և հարվածում աշխարհում հայկական մշակույթի վարկանիշին։ Ինձ համար շատ ծանր է դա գիտակցելը։
Կոչ եմ անում այն մարդկանց, ովքեր զբաղվում են այս հարցով, մինչև գործի բոլոր հանգամանքների պարզումը փոխել Արմեն և Սերգեյ Սմբատյանների խափանման միջոցը՝ համաձայն բոլոր քաղաքակիրթ պետություններին բնորոշ և աշխարհում գործող մարդասիրական նորմերի։

Владимир Спиваков: Весть о заключении под стражу Армена и Сергея Смбатянов повергла меня в состояние шока
Весть о заключении под стражу и предъявлении обвинения в организованном мошенничестве в особо крупном размере Армену и Сергею Смбатянам повергла меня в состояние шока. Об этом заявил всемирно известного дирижер Народный артист СССР, Народный артист Республики Армении, Артист ЮНЕСКО во имя мира, Кавалер ордена Почетного легиона Франции, Кавалер ордена Святого Месропа Маштоца, кавалер ордена Российской Федерации «За Отечество»,  Художественный руководитель и главный дирижер Российского национального филармонического оркестра и Государственного камерного оркестра «Виртуозы Москвы», президент Московского международного Дома музыки Владимир Спиваков.
«Я испытываю глубокую печаль, которой не могу не поделиться со своей любимой армянской публикой, с которой я связан уже 40 лет. Это не только творческая, но и человеческая, родственная связь, поэтому я не могу молчать при виде творящейся средь бела дня несправедливости. Нация Армении, как и любая нация нашей планеты, продлевает своё существование, растёт и расцветает прежде всего благодаря культуре, передающейся из поколения в поколение. Миссия людей искусства - создавать возвышенный образ Отечества. На моих глазах Сергей Смбатян из мальчика, которого я знал с его детства, вырос в просветителя, возвышающего своё отечество, стал выдающимся носителем великой армянской культуры, более того создал с нуля замечательный симфонический оркестр. За 17 лет своего существования, благодаря огромному артистическому и организаторскому таланту своего руководителя, Государственный симфонический оркестр Армении дал множество концертов, фестивалей, гастрольных туров, с ним выступали десятки выдающихся музыкантов с мировым именем. Маэстро Смбатян уже много лет является одним из главных пропагандистов Армении и её культуры на мировой арене. И я уверен, армянская публика должна гордиться таким артистом.
О человеческих и профессиональных качествах моего друга, видного общественного деятеля, гуманиста, истинного патриота своей страны Армена Смбатяна мог бы говорить долго, но скажу главное: его вклад в развитие и укрепление взаимоотношений Армении и России в годы, когда Армен Смбатян был Чрезвычайным и полномочным послом, неоценим!
Два слова о Фемиде - богине правосудия. Как известно, глаза её закрыты повязкой. Метафора понятна: перед законом все равны. Но… никто ни в одной стране мира не отменял презумпцию невиновности. И наказание должно соответствовать преступлению. Вина в преступлении Армена и Сергея Смбатянов не доказана. Суду предстоит ещё разбираться в этом деле. Сажать за решётку людей, чья вина не доказана, которые не совершали уголовного преступления, подобного вооружённому мятежу или убийству — это грубое нарушение презумпции невиновности. Всем понятно, что Армен и Сергей Смбатян не представляют никакой угрозы армянскому обществу. Более того, арест Сергея Смбатяна создаёт негативный аспект и роняет престиж армянской культуры в мире. Мне очень горько это осознавать.
Призываю тех, от кого это зависит, до выяснения всех обстоятельств дела, изменить меру пресечения Армена и Сергея Смбатянов в соответствии с мировыми нормами гуманизма, присущими всем цивилизованным государствам»,-написал Спиваков.