Արեւմուտքը Վրաստանին առաջարկել է ՌԴ-ի հետ հակամարտություն սկսել 2022-ին. Թբիլիսիի քաղաքապետ Կալաձե
2022թ․ Ուկրաինայում հակամարտության սկսվելուց հետո արեւմտյան երկրներից մեկի դեսպանն առաջարկել է, որ Վրաստանը բախվի Ռուսաստանի հետ։ Այս մասին հոկտեմբերի 9-ին «Իմեդի» հեռուստաալիքի հարցազրույցում հայտնել է իշխող «Վրացական երազանք - ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության գլխավոր քարտուղար եւ Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեն։
«Արեւմտյան երկրի դեսպանը հանդիպել է երկրի վարչապետի (այն ժամանակ Իրակլի Ղարիբաշվիլու) հետ եւ ասել. «Դուք սկսեք, եւ ձեզ կտրամադրվի ռազմական տեխնիկա»,- ասել է նա։
Կալաձեի խոսքով՝ Վրաստանը պետք է «դիմանար» 10 օր, ինչից հետո, ինչպես ենթադրվում էր, սկսված հակամարտությունը կանցներ պարտիզանական պատերազմի վիճակի։ Թբիլիսիի քաղաքապետը չի բացել տեղեկությունն այն մասին, թե արեւմտյան որ երկրի դեսպանն է առաջ քաշել այս առաջարկը։

Мэр Тбилиси Каладзе: Запад предложил Грузии развязать конфликт с РФ в 2022 году
Посол одной из западных стран после начала конфликта на Украине в 2022 году предлагал Грузии вступить в противостояние с РФ. Об этом 9 октября сообщил в интервью телеканалу Imedi генеральный секретарь правящей партии «Грузинская мечта — Демократическая Грузия», мэр Тбилиси Каха Каладзе.
«Посол одной из стран Запада который встречается с премьер-министром страны (на тот момент пост занимал Ираклий Гарибашвили) и говорит: «Вы начните, будете обеспечены военной техникой», — сказал он.
По словам Каладзе, Грузии нужно было «продержаться» 10 дней, после чего, как подразумевалось, начатый конфликт перешел бы в состояние партизанской войны. Мэр Тбилиси не раскрыл информации о том, посол какой из западных стран выдвинул данное предложение.