Անօդաչուները գրոհել են ԱՄՆ ռազմակայանը Սիրիայի նավթահանքի մոտ
ԱՄՆ ռազմակայանը, որը գտնվում է Սիրիայի արեւելյան Էլ-Օմար նավթահանքի մոտ, օրվա երկրորդ կեսին ենթարկվել է անօդաչուների գրոհի։ Ինչպես տեղեկացրել է Al Mayadeen հեռուստաալիքը, դրա տարածքում տեղի են ունեցել մի քանի ուժեղ պայթյուններ։ Այլ մանրամասներ չեն նշվում։
Հեռուստաալիքի տեղեկացմամբ՝ անօդաչուները հարվածներ են հասցրել նաեւ ամերիկյան Էշ-Շադադի բազային Հասեկ նահանգի հարավում։ Հարձակումների պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իրաքի իսլամական դիմադրություն» շարժումը, որի մեջ մտնում են շիա զինված ջոկատները, որոնք պայքարել են «Իսլամական պետության» դեմ։
Շիա զինյալները մինչ այդ գրոհել էին ԱՄՆ եւ արեւմտյան կոալիցիայի բազան Էթ-Թանֆ քաղաքում, ինչպես նաեւ Էր-Ռուկբանում գտնվող փախստականների ճամբարը, որտեղ տեղակայված էին սիրիական զինված ընդդիմության խամաճիկային կազմավորումները։ Նշվել է, որ երկու օբյեկտների տարածքում տագնապ է բարձրացվել, հակառակորդն օգտագործել է զենիթային միջոցներ։
Երկուշաբթի առավոտյան գրոհի են ենթարկվել նաեւ Էլ-Մալիքի եւ Կոնիկոյի հանքավայրի մոտ գտնվող ԱՄՆ ռազմակայանները Դեյր-էզ-Զոր նահանգում։ Շիա զինյալները նշում են, որ իրենց անօդաչուները խոցել են բոլոր ցամաքային թիրախները։

Военная база США в районе расположения нефтяного месторождения Эль-Омар на востоке Сирии подверглась во второй половине дня атаке беспилотных летательных аппаратов. Как сообщил телеканал Al Mayadeen, на ее территории произошло несколько сильных взрывов. Других подробностей телеканал не приводит.
По его информации, беспилотники нанесли также удары по американской базе в Эш-Шаддади на юге провинции Хасеке. Ответственность за эти нападения взяло на себя движение «Исламское сопротивление Ирака», в которое входят бойцы шиитских вооруженных отрядов, воевавших против террористов из группировки «Исламское государство».
Как указывается в заявлении организации, которое приводит телеканал, шиитские бойцы ранее атаковали базу США и западной коалиции в пограничном городе Эт-Танф (250 км от Дамаска), а также находящийся в ее окрестностях лагерь беженцев Эр-Рукбан, где дислоцированы марионеточные формирования сирийской вооруженной оппозиции. В тексте отмечается, что на территории двух объектов была поднята тревога, и противник использовал зенитные средства для отражения атаки БПЛА.
Утром в понедельник подверглись атаке авиабаза в Эль-Маликии на северо-востоке Сирии и военная база США возле газового месторождения Конико в провинции Дейр-эз-Зор. Шиитские бойцы утверждают, что их беспилотники поразили все наземные цели.