ԱՄՆ-ը շարունակում է անհանգստացած լինել ադրբեջանական ընդդիմության առաջնորդի ձերբակալությամբ
Միացյալ Նահանգները շարունակում է մտահոգված լինել ադրբեջանցի ընդդիմադիր գործիչ Գուբադ Իբադօղլուի ձերբակալությամբ և անհանգստացած է նրա առողջական վիճակի վատթարացման մասին լուրերից։ Այս մասին հայտարարել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը։
«Մենք բազմիցս կոչ ենք արել Ադրբեջանի կառավարությանը անհապաղ ազատ արձակել նրան։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին պաշտպանել բոլոր մարդկանց մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները՝ համաձայն իր սահմանադրության և միջազգային պարտավորությունների: Մենք դա պարզ հասկացրել ենք ինչպես հրապարակայնորեն, այնպես էլ մասնավոր կարգով»,- ասել է նա։
Նշենք, որ Ադրբեջանի «Ժողովրդավարություն եւ բարգավաճում» կուսակցության ղեկավար Իբադօղլուն կալանքի տակ է հուլիսի վերջից։
Նա մեղադրվում է կեղծ փողեր պատրաստելու մեջ։ Ինքը՝ ընդդիմադիրը, հերքել է մեղադրանքները՝ վստահեցնելով, որ իրեն հետապնդում են քաղաքական դրդապատճառներով։

США  по-прежнему обеспокоены арестом азербайджанского оппозиционера Губада Ибадоглу
США  по-прежнему обеспокоены арестом азербайджанского оппозиционера Губада Ибадоглу, и встревожены сообщениями о том, что его здоровье продолжает ухудшаться.  Об этом заявил представитель Госдепа Мэтью Миллер.
«Мы неоднократно призывали правительство Азербайджана немедленно освободить его. Мы призываем Азербайджан защищать права человека и основные свободы всех людей в соответствии со своей конституцией и международными обязательствами и обязательствами, и мы ясно дали это понять как публично, так и в частном порядке», - сказал он.
Отметим, что глава азербайджанской партии «Демократии и благоденствия» Ибадоглу находится под арестом с конца июля.
Он обвиняется в изготовлении фальшивых денег. Сам оппозиционера отверг обвинения, заверяя, что его преследуют по политическим мотивам.