ԱՄՆ-ը կարող է Գազայի հատվածում հիվանդանոցի վրա հարձակման մասին արբանյակային պատկերներ տրամադրել. Լավրով
ԱՄՆ-ը կարող է արբանյակային պատկերներ տրամադրել Գազայի հատվածում գտնվող հիվանդանոցի վրա հարձակման մասին, այլ ոչ թե փորձել դրանցով պատկերել Ռուսաստանի և ԿԺԴՀ-ի միջև ռազմական համագործակցությունը, նշել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Россия-1 հեռուստալիքի 60 минут ծրագրի եթերում։
«Հիմա, երբ բոլորը քննարկում են Գազայի ողբերգությունը, որտեղ հարձակվել են հիվանդանոցի վրա, հարյուրավոր մարդիկ զոհվել են, հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվել են, մենք կարող ենք ամերիկացիներից խնդրել նաև արբանյակային տվյալներ, քանի որ նրանք արբանյակներով ճշգրիտ վերահսկում են այս տարածքը: Նման հարձակումը չէր կարող աննկատ մնալ։ Պետք է դեպի քեզ «շրջվել», այդ դեպքում գուցե աշխարհն ավելի հանգիստ լինի»,- խորհուրդ է տվել Լավրովը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը հավատարիմ է 1967 թվականի սահմաններում Պաղեստին պետության ստեղծման անհրաժեշտության մասին Անվտանգության խորհրդի որոշումներին։ «Մենք հավատարիմ ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշումներին, որոնք ոչ ոք չի չեղարկել և ոչ ոք չի հրաժարվել: Այդ բանաձեւերը ենթադրում են պայմանավորվածություններ ձեռք բերել պաղեստինյան պետության ստեղծման շուրջ՝ հիմնված 1967 թվականի սահմանների վրա, որի մայրաքաղաքը Արևելյան Երուսաղեմն է», - ասել է նա, փոխանցում է РИА Новости-ին:
«Բոլորը գիտեն, որ Իսրայելը, այսպես կոչված, բնակավայրերի ընդլայնմանն ուղղված իր միակողմանի գործողություններով, խախտում է այս բանաձեւը»,- հավելել է Լավրովը։

Лавров: США могли бы предоставить спутниковые снимки с ударом по больнице в секторе Газа
США могли бы предоставить спутниковые снимки с ударом по больнице в секторе Газа вместо того, чтобы пытаться иллюстрировать ими военное сотрудничество России и КНДР, отметил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в эфире программы "60 минут" на телеканале "Россия-1".
«Сейчас, когда все обсуждают трагедию в Газе, где был атакован госпиталь, сотни людей погибли и сотни были ранены, - тоже можно было бы попросить у американцев спутниковые данные, потому что эту территорию они точно мониторят со спутников. Такого рода атака не могла пройти незамеченной. Надо на себя "оборотиться", тогда в мире, может быть, будет более спокойно», - посоветовал Лавров.
По его словам, Россия привержена решениям Совбеза о необходимости создать государство Палестина в границах 1967 года. «Мы привержены решениям СБ ООН, которые никто не отменял, и от которых никто не отказывался. Эти резолюции предполагают достижения договоренностей о создании Палестинского государства на основе границ 1967 года со столицей в Восточном Иерусалиме», - сказал он, передает РИА Новости.
«То, что Израиль односторонними своими действиями по расширению так называемых поселений нарушает эту резолюцию, всем это известно», - добавил Лавров.
Он выразил надежду на то, что Палестина и Израиль образумятся и сядут за стол переговоров. «Необходимо будет смотреть на карту и соотносить свои практические действия с решением СБ ООН, и учитывать реалии, сложившиеся после 1967 года», - подчеркнул он.