ԱՄՆ Սենատը առանցքային քվեարկություն է անցկացրել Ուկրաինային և Իսրայելին տրամադրվող օգնության վերաբերյալ
ԱՄՆ Սենատը առանցքային քվեարկություն է անցկացրել Իսրայելին և Ուկրաինային 95,3 միլիարդ դոլար արժողությամբ օտարերկրյա օգնության փաթեթի վերաբերյալ, հայտնում է CNN-ը։
Այս շաբաթվա սկզբին հանրապետականներն արգելափակեցին ավելի լայն օրինագիծ, որը ներառում էր սահմանային անվտանգության միջոցառումներ:
Հանրապետական ​​սենատոր Ռենդ Փոլը երկար ժամանակ դեմ է արտասահմանյան օգնությանը, ասելով, որ չի համաձայնի արագացնել գործընթացը, Սենատին սպասվում է դժվար ճանապարհ՝ օրինագիծը վերջապես ընդունելու համար:
Սենատի մեծամասնության ղեկավար Չակ Շումերը դա անվանել է «լավ քայլ»՝ ասելով, որ «այս օրինագծի չընդունումը միայն կխիզախի Պուտինին, ով այլ բան չի ուզում, քան Ամերիկայի անկումը»։
Օրինագիծը ներառում է 60 միլիարդ դոլար՝ Ուկրաինային աջակցելու համար, 14,1 միլիարդ դոլար՝ Իսրայելին, 9,2 միլիարդ դոլար՝ մարդասիրական օգնության և 4,8 միլիարդ դոլար՝ հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի գործընկերներին աջակցելու համար:

Сенат США провел ключевое голосование за предоставление помощи Украине и Израилю
Сенат США провел ключевое голосование по предложению пакета иностранной помощи на сумму 95,3 млрд. долларов Израилю и Украине, сообщает CNN.
Ранее на этой неделе республиканцы заблокировали более широкий законопроект, который включал меры по обеспечению безопасности границ.
Поскольку сенатор-республиканец Рэнд Пол, который долгое время выступал против иностранной помощи, заявил, что не согласится ускорить этот процесс, Сенату предстоит пройти трудный путь, чтобы окончательно принять законопроект.
Лидер большинства в Сенате Чак Шумер назвал это «хорошим шагом», заявив, что «неспособность принять этот законопроект только придаст смелости Путину, который не хотят ничего, кроме упадка Америки».
Законопроект включает 60 млрд. долларов на поддержку Украины, 14,1 млрд. долларов на помощь Израилю, 9,2 млрд. долларов на гуманитарную помощь и 4,8 млрд. долларов на поддержку партнеров в Индо-Тихоокеанском регионе.