ԱՄՆ պետդեպարտամենտը Կոնգրեսին խնդրել է հավանություն տալ զինամթերքների վաճառքին իսրայելական տանկերի համար
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը խնդրանքով դիմել է Կոնգրեսին, որպեսզի վերջինը հավանություն տա իսրայելական տանկերի համար տասնյակ հազարավոր զինամթերքների վաճառքին, CNN-ին տեղեկացրել է հարցին ծանոթ աղբյուրը։
Աղբյուրի խոսքով՝ խնդրանքը, որն ստացվել է վերջին շաբաթվա ընթացքում եւ քննարկվում է Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի եւ Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի կողմից, վերաբերում է 45 000 արկերին «Merkava» իսրայելական տանկերի համար։
Աղբյուրն ավելացրել է, որ կոմիտեների վրա ճնշում է գործադրվում պետդեպարտամենտի կողմից, որպեսզի խնդրանքիըշտապ հավանության արժանանա։
Նոյեմբերի սկզբին պետդեպարտամենտը պաշտոնապես տեղեկացրել էր Կոնգրեսի ղեկավարներին այն մասին, որ Իսրայելին կհանձնի սարքավորումներ գերճշգրիտ  ռումբերի արտադրման համար (320 մլն դոլար արժողությամբ), ավելի վաղ տեղեկացրել էր CNN հեռուստաալիքը։
Իսրայելը մի քանի երկրներից, ՀԱՄԱՍ-ի հոկտեմբերի 7-ի հարձակումից հետո, ստացել է 200 բեռնատար ինքնաթիռ ռազմական սարքավորումներով, ներառյալ զինամթերքներ, զրահատեխնիկա եւ զենք, տեղեկացրել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը։

CNN: Госдеп США попросил Конгресс одобрить продажу десятков тысяч боеприпасов для израильских танков
Государственный департамент США обратился к Конгрессу с просьбой одобрить продажу десятков тысяч боеприпасов для израильских танков, сообщил CNN источник, непосредственно знакомый с этим вопросом.
По словам источника, запрос, который был получен в течение последней недели и рассматривается комитетом по иностранным делам Палаты представителей и комитетом по международным отношениям Сената, касается 45 000 снарядов для израильских танков «Merkava».
Источник добавил, что на комитеты оказывается давление со стороны Госдепартамента с целью скорейшего одобрения запроса.
«В соответствии с политикой мы не подтверждаем и не комментируем предлагаемые оборонные поставки или продажи до тех пор, пока о них не будет официально уведомлен Конгресс», - заявил представитель Госдепартамента в ответ на вопрос CNN о запросе.
В начале ноября Госдепартамент официально уведомил лидеров Конгресса о том, что он передаст Израилю оборудование для производства высокоточных бомб на сумму 320 миллионов долларов, сообщал ранее телеканал CNN.
Израиль получил 200 грузовых самолетов с военным оборудованием из «нескольких стран» после  атаки ХАМАС 7 октября, включая боеприпасы, бронетехнику и оружие, по данным израильского министерства обороны.
Израильское министерство заявило, что с начала войны было доставлено более 10 000 тонн военной техники.