ԱՄՆ մի խումբ կոնգրեսականներ դարձյալ Ներկայացուցիչների պալատին են ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության կրթական ակտը
ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատի մի խումբ  կոնգրեսականներ ևս մեկ անգամ Ներկայացուցիչների պալատին են ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության կրթական ակտը՝ հիմնվելով այն բանի վրա, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը և նախագահը պաշտոնապես ճանաչել են այս հանցագործությունը: Այս մասին  տեղեկանում ենք Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբից:
Ակտը նորից ներկայացնելու նախաձեռնությամբ հանդես են եկել կոնգրեսականներ Աննա Էշուն, Դեյվիդ Վալադաոն, Թեդ Լյուն և Գաս Բիլիրակիսը: Միջոցը նախատեսում է ֆինանսավորել Կոնգրեսի գրադարանի կրթական ծրագրերը Հայոց ցեղասպանության պատմության, դրանից քաղած դասերի, հետևանքների և դրա համար ներկայում վճարվող գնի վերաբերյալ:
Այս օրինագծով նախատեսվում է 5 տարվա ընթացքում 10 միլիոն դոլարի ֆինանսավորում տրամադրել Կոնգրեսի գրադարանին՝ ամերիկացիներին կրթելու 1915-1923 թթ.-ին միլիոնավոր հայերի, հույների, ասորիների, քաղդեացիների, սիրիացիների, արամեացիների, մարոնիների և այլ քրիստոնյաների՝ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից համակարգված և կանխամտածված, պետականորեն հովանավորվող զանգվածային սպանությունների, ազգային մշակույթի յուրացման կամ ոչնչացման և աքսորի մասին:
Հայոց ցեղասպանության կրթական ակտը փորձում է հակազդել այն քարոզչությանը, որը պնդում է, թե, իբր, «1915-1923 թթ.-ին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից միլիոնավոր քրիստոնյաների համակարգված զանգվածային սպանությունները տեղի չեն ունեցել»։
«Քանի որ Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ բացահայտորեն ձգտում է ավարտին հասցնել Հայոց ցեղասպանությունը, ամերիկյան դպրոցականներին ավելի քան երբևէ անհրաժեշտ է դասեր քաղել ողջ մարդկության դեմ դեռևս անպատիժ, դեռ շարունակվող հանցագործությունից», - հայտնել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:

Группа конгрессменов США в Палату представителей вновь представила Образовательный акт по Геноциду армян
Группа конгрессменов Нижней палаты Конгресса США в очередной раз внесла в Палату представителей Образовательный акт по Геноциду армян, исходя из того, что Конгресс США и президент официально признали это преступление. Օб этом сообщает Комитета «Ай Дата» Америки.
Конгрессмены Анна Эшу, Дэвид Валадао, Тед Льё и Гас Билиракис выступили с инициативой повторного введения акта. Он планирует финансирование образовательных программ Библиотеки Конгресса по истории Геноцида армян, урокам, извлеченным из него, по его последствиям и цене, заплаченной за него.
Этот законопроект предусматривает выделение 10 миллионов долларов в течение 5 лет Библиотеке Конгресса для информирования американцев о преследовании миллионов армян, греков, ассирийцев, халдеев, сирийцев, арамеев, маронитов и других христиан в 1915-1923 гг. и преднамеренные со стороны государства массовые убийства, присвоение и уничтожение национальной культуры, изгнание людей.
Образовательный акт пытается противодействовать пропаганде, которая утверждает, что «в 1915-1923 гг.  не было систематизированных массовых убийств миллионов христиан Османской Турцией».
«Поскольку Азербайджан при поддержке Турции открыто стремится довести до конца Геноцид армян, американским школьникам как никогда необходимо извлечь уроки все еще безнаказанного, все еще продолжающегося преступления против всего человечества», - сказал Арам Амбарян, исполнительный директор Комитета «Ай Дата» Америки.