ԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելք կուղարկի լրացուցիչ կործանիչներ, ավիակիր և ծանրազեն հարվածային խումբ
ԱՄՆ-ը F-35 և F-15 կործանիչներ կուղարկի Արևելյան Միջերկրական ծովի տարածաշրջանը պարեկելու համար, որպեսզի Իսրայելում պատերազմը չտարածվի երկրից դուրս, հայտնում է Insider-ը։
Այս տեղակայումը աջակցության ցուցադրություն է Միացյալ Նահանգների մերձավոր դաշնակիցներից մեկին այն բանից հետո, երբ Իսրայելը պատերազմ հայտարարեց Համասին:
Ինքնաթիռների տեղակայումը տեղի կունենա ի լրումն այն բանի, որ ԱՄՆ-ն Իսրայելի ափ է ուղարկելու իր ամենաժամանակակից ավիակիրը և ծանր զինված հարվածային խումբը:
«Մենք նաև քայլեր ենք ձեռնարկել տարածաշրջանում ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի F-35, F-15, F-16 և A-10 կործանիչներն ավելացնելու համար», - ասել է պաշտպանության նախարար Լլոյդ Ջ. Օսթինը:
Անանուն պաշտոնյան CNN-ին հայտնել է, որ մոտ 20-25 կործանիչ կուղարկվի տարածաշրջան, թեև պաշտպանության նախարարությունը դեռ պաշտոնական տվյալ չի հրապարակել։ Ջոկատներին հանձնարարվելու է զսպել պատերազմի ընդլայնումը և կանխել ցանկացած հնարավոր «իրանական ագրեսիա»:

США отправят дополнительные истребители, авианосец и тяжеловооруженную ударную группу на Ближний Восток
США направят истребители F-35 и F-15 для патрулирования региона Восточного Средиземноморья, чтобы не дать войне в Израиле распространиться за пределы страны, сообщает Insider.
Это развертывание является демонстрацией поддержки одного из ближайших союзников США после того, как Израиль объявил войну ХАМАС.
Самолеты будут развернуты в дополнение к тому, что США отправят к побережью Израиля свой самый современный авианосец и тяжеловооруженную ударную группу.
«Мы также предприняли шаги по увеличению эскадрилий истребителей ВВС США F-35, F-15, F-16 и A-10 в регионе», — заявил госсекретарь Ллойд Дж. Остин.
Неназванный чиновник сообщил CNN, что в регион направятся около 20-25 истребителей, хотя министерство обороны еще не опубликовало официальную цифру. Перед эскадрильями будет поставлена задача сдерживать расширение войны и предотвращать любую потенциальную «иранскую агрессию» в боевых действиях.