ԱՄՆ կոնգրեսականները և իրավապաշտպան ու կրոնական կազմակերպությունները դատապարտել են Ալիևի կողմից ԼՂ-ում էթնիկ զտումները
ԱՄՆ մի շարք կոնգրեսականներ, ինչպես նաև իրավապաշտպան և կրոնական կազմակերպություններ Կապիտոլիումի բլրի վրա տեղի ունեցած միջոցառման ընթացքում դատապարտել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումը, ինչպես նաև ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմից պահանջել են պատասխանատվության ենթարկել Բաքվին։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի, «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների», «Հանուն նահատակների» կազմակերպությունների համակարգմամբ։
Միջոցառմանը ելույթի ժամանակ ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի անդամ Բրեդ Շերմանը երկրի կառավարությանը կոչ է արել հստակ քայլեր ձեռնարկել ԼՂ հայերի էթնիկ զտման համար Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։
«Այժմ Ադրբեջանի հաջորդ նպատակը Հայաստանը նվաճելն է», - ասել է Շերմանը։
Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը ևս համոզմունք է հայտնել, որ Բաքվի հաջորդ թիրախը Հայաստանն է։
«Ես բացարձակապես որևէ կասկած չունեմ, որ այստեղ նպատակը ոչ միայն Արցախը, այլև Հայաստանը քարտեզից ջնջելն է։ Դա է նպատակը։ Ցանկացած ոք, ով այլ կերպ է մտածում, իմ կարծիքով՝ ինքնախաբեությամբ է զբաղվում», - ասել է Փալոնը։
Իսկ կոնգրեսական Քրիս Սմիթը նշել է, որ Ալիևը պետք է մարդկության դեմ հանցագործությունների համար կանգնի քրեական դատարանի առջև, իսկ ԱՄՆ-ն պետք է լուրջ պատժամիջոցներ սահմանի Ալիևի և նրա շրջապատի նկատմամբ։
Կոնգրեսական Ջոշ Գոթհայմերը շեշտել է, որ հարկավոր է ընդունել, որ Լեռնային Ղարաբաղում հայերը սպանվում և տեղահանվում են Ադրբեջանի ձեռքով, և ԱՄՆ-ն չպետք է մեղսակից լինի այդ ամենին։
Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել նաև կոնգրեսականներ Ջիմ Կոստան, Լու Կոռեան, Հեյլի Սթիվենսը, նախկին կոնգրեսական Ֆրենկ Վուլֆը, Հայ դատի հանձնախմբի՝ կառավարական գործերի գծով տնօրեն Թերեզա Երիմյանը, ինչպես նաև տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Նրանք բոլորն էլ դատապարտել են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի գրեթե 10-ամսյա շրջափակումը և դրան հաջորդած լայնածավալ հարձակումը, կոչ են արել դադարեցնել ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին և պատժամիջոցներ սահմանել Ալիևի նկատմամբ։

Конгрессмены США, правозащитные и религиозные организации осудили этнические чистки Алиева в Нагорном Карабахе
Ряд конгрессменов, а также некоторые правозащитные и религиозные организаций США на демонстрации, проведенной на Капитолийском холме, осудили этническую чистку со стороны Азербайджана в Нагорном Карабахе, и потребовали от администрации президента США Джо Байдена привлечь Баку к ответственности.
Демонстрацию организовали и координировали Комиссия «Ай Дата» и организации «В защиту христиан» и «Во имя погибших».
На демонстрации выступил член Палаты представителей США Брэд Шерман, призвав правительство  предпринять четкие шаги для привлечения президента Азербайджана Ильхама Алиева к ответственности за этническую чистку армян Нагорного Карабаха.
«Следующей целью Азербайджана будет захват Армении», - сказал Шерман.
Конгрессмен Фрэнк Паллоне также выразил уверенность, что следующей целью Баку будет Армения.
«Я абсолютно не сомневаюсь, что цель – стереть с карты не только Арцах, но и Армению. Это их цель. Любой, кто думает иначе, по моему мнению, обманывает себя», - сказал Паллоне.
Конгрессмен Крис Смит заметил, что Алиев должен предстать перед уголовным судом за преступления против человечества, а США должны ввести серьезные санкции в отношении Алиева и его окружения.
Конгрессмен Джош Готтхаймер подчеркнул, что необходимо признать, что армяне Нагорного Карабаха подвергались убийству и были перемещены руками Азербайджана, и США не должны быть соучастниками всего этого.
Выступили и конгрессмены Джим Коста, Лу Кориа, Хейли Стивенс, бывший конгрессмен Фрэнк Вольф, директор Комиссии «Ай Дата» по связям с правительством Тереза ​​Еримян, а также представители различных организаций. Все они осудили почти 10-месячную блокаду Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана и последующее широкомасштабное нападение, призвав прекратить военную поддержку Азербайджана и ввести санкции против Алиева.