ԱՄՆ դատարանը թմրանյութերի ապօրինի շրջանառման մեջ մեղավոր է ճանաչել Հոնդուրասի նախկին նախագահին
Հոնդուրասի նախկին նախագահ Խուան Օռլանդո Էրնանդեսը ԱՄՆ դաշնային դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեջ, տեղեկացրել է ВВС-ն։
Ուրբաթ Էրնանդեսը մեղավոր է ճանաչվել ԱՄՆ կոկաին տեղափոխելու, ինչպես նաեւ «կործանարար սարքեր», այդ թվում գնդացիրներ պահելու գործում։
Դատախազները հայտնել են, որ նախկին նախագահը Հոնդուրասը կառավարել է որպես «թմրապետություն»՝ կաշառքներ ստանալով թմրավաճառներից։
Հիմա Էրնանդեսին ցմահ բանտարկություն է սպառնում։
55-ամյա նախկին նախագահը հերքում է իր մեղքը։
Մանհեթենի դաշնային դատարանի ատենակալները նրան մեղավոր են ճանաչել երկշաբաթյա խորհրդակցություններից հետո։
Էրնանդեսը Հոնդուրասի նախագահն է եղել 2014-2022թթ.՝ այդ պաշտոնը զբաղեցնելով երկու ժամկետ։
Նախագահի պաշտոնից հեռանալուց երեք ամիս հետո նրան արտահանձնել են Նյու Յորք եւ ձերբակալել 2022թ. ապրիլին։
Մի ժամանակ Էրնանդեսը ԱՄՆ ուժեղ դաշնակից էր համարվում։ Նրա ղեկավար եղած ժամանակ Հոնդուրասը ԱՄՆ-ից ստացել է ավելի քան 50 մլն դոլարի օգնություն թմրանյութերի դեմ պայքարի համար, ինչպես նաեւ լրացուցիչ միլիոններ անվտանգության ապահովման համար եւ որպես ռազմական օգնություն։
2019թ. այդ ժամանակվա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհակալություն էր հայտնել Էրնանդեսին «Միացյալ Նահանգների հետ սերտ համագործակցության համար»։

Суд в США признал экс-президента Гондураса виновным в незаконном обороте наркотиков
Экс-президент Гондураса Хуан Орландо Эрнандес был  признан федеральным судом США виновным в незаконном обороте наркотиков, сообщает ВВС.
В пятницу Эрнандес был признан виновным в сговоре с целью ввоза кокаина в США, а также в хранении «разрушительных устройств», включая пулеметы.
Прокуроры заявили, что экс-президент управлял Гондурасом как «наркогосударством», получая взятки от наркоторговцев.
Теперь Эрнандесу грозит пожизненное заключение.
55-летний бывший президент страны  отрицает свою вину.
Присяжные федерального суда Манхэттена признали его виновным после двух дней совещаний.
Эрнандес был президентом Гондураса с 2014 по 2022 год, занимая этот пост два срока подряд.
Через три месяца после ухода с поста президента он был экстрадирован в Нью-Йорк и арестован в апреле 2022 года для предъявления федеральных обвинений в США.
Когда-то Эрнандес считался сильным союзником США. Во время его руководства Гондурасом страна получила от США более 50 млн долларов помощи на борьбу с наркотиками, а также дополнительные миллионы долларов на обеспечение безопасности и военную помощь.
В 2019 году тогдашний президент США Дональд Трамп поблагодарил Эрнандеса за «очень тесное сотрудничество с Соединенными Штатами».