Ալիևի սուտը՝ Թյուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողովում
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը փորձել է մոլորության մեջ գցել Աստանայում ընթացող Թյուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողովի մասնակիցներին՝ Լեռնային Ղարաբաղի իրադարձությունների վերաբերյալ կեղծ հավաստիացումներով։
«Հակաահաբեկչական միջոցառումների արդյունքում քաղաքացիական անձանց կամ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին վնաս չի հասցվել։ Ադրբեջանը գործել է միջազգային մարդասիրական իրավունքին լիովին համապատասխան։ Այս փաստերը հաստատել են ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները, ովքեր երկու անգամ այցելել են տարածաշրջան»,- ասել է Ալիևը։
Իրականում, ըստ Հայաստանի քննչական կոմիտեի՝ նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալների՝ սեպտեմբերի 19-20-ը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 200 զինծառայող և քաղաքացիական անձ։ Մոտ 12 խաղաղ բնակիչ և 30 զինվորական անհետ կորած է համարվում։ Առնվազն 14 անձի նկատմամբ խոշտանգումների դեպքեր են հաստատվել, որոնցից 12-ը զինծառայողներ են, 2-ը՝ քաղաքացիական անձինք։ Մարտերի արդյունքում 3 երեխա է զոհվել։ 231 զինվորական և 80 խաղաղ բնակիչ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են ստացել։
Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ իրականացված էթնիկ զտումների՝ ծրագրված և կանխամտածված քաղաքականության արդյունքում գրեթե ողջ բնակչությունը՝ ավելի քան 100 հազար մարդ, բռնի տեղահանվեց՝ առանց գույքը հեռացնելու համապատասխան ժամանակի և հնարավորության։ Միևնույն ժամանակ, բռնի տեղահանման ժամանակ և դրանից անմիջապես հետո արձանագրվել է 64 խաղաղ բնակիչների մահ, ինչն ուղղակի պատճառահետևանքային կապի մեջ է շրջափակման, էթնիկ զտումների և բռնագաղթի ընթացքում կրած զրկանքների՝ սովի, դեղերի և բժշկական օգնություն սակավության և այլի հետ:
ՄԱԿ-ի առաքելությունը, որին անդրադարձել է Ալիևը, արդեն բազմաթիվ հարցեր է առաջացրել միջազգային փորձագետների շրջանում։ Առաքելությունը ղեկավարում էր Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը, իսկ ինքն՝ առաքելությունը, եղել է Ստեփանակերտի՝ նրա ընտրած մի քանի փողոցներում։

Ложь Алиева на саммите ОТГ
Азербайджанский президент Ильхам Алиев попытался ввести в заблуждение участников проходящего в Астане саммита Организации тюркских государств ложными уверениями о событиях в Нагорном Карабахе.
«Никакого ущерба гражданским лицам и гражданской инфраструктуре в результате антитеррористических мероприятий нанесено не было. Азербайджан действовал в полном соответствии с международным гуманитарным правом. Эти факты подтвердили представители ООН, дважды посетившие регион», - заявил Алиев.
В действительности, по данным СК Армении, данным, полученным в ходе предварительного следствия, в результате военной агрессии Азербайджана 19-20 сентября в Нагорном Карабахе погибли более 200 военнослужащих и гражданских лиц. Около 12 гражданских лиц и 30 военнослужащих числятся без вести пропавшими. Установлены случаи пыток как минимум 14 человек, из которых 12 - военнослужащие, 2 - гражданские лица. В результате боевых действий погибли 3 ребенка. 231 военнослужащий и 80 гражданских лиц получили ранения различной степени тяжести.
В результате спланированной и преднамеренной политики этнической чистки в отношении населения НК, почти все население - более 100 тысяч человек, было насильственно депортировано, не имея надлежащего времени и возможности вывезти имущество. При этом в ходе насильственной депортации и сразу после нее были зафиксированы смерти 64 гражданских лиц, что находится в прямой причинно-следственной связи с блокадой, этническими чистками и лишениями, понесенными в ходе депортации: голодом, отсутствием медикаментов и медицинской помощи и т.д.
Миссия ООН, на которую сослался Алиев, уже вызвала многочисленные вопросы у международных экспертов. Миссией руководил представитель ООН в Азербайджане, а сама миссия побывала на выбранных им же нескольких улицах Степанакерта.