Ալիեւի պարգեւատրած ադրբեջանուհին իրեն մեղավոր է ճանաչել ԱՄՆ կոնգերսականին կաշառք տալու մեջ
ԱՄՆ-ում քննիչները երրորդ մեղադրանքն են առաջադրել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, տեխասցի դեմոկրատ Հենրի Կուելյարի գործով, պնդելով, որ նա 600 հազար դոլարի կաշառք է ստացել Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող էներգետիկ ընկերությունից եւ բանկից (Մեքսիկայում), տեղեկացնում է AP-ը։
67-ամյա Իռադա Ախունդովան մայիսի 1-ին Հյուսթոնի դաշնային դատարանում իրեն մեղավոր է ճանաչել այն բանում, որ գործել է որպես Ադրբեջանի գործակալ։ Ախունդովան խոստովանել է, որ նպաստել է կոնգրեսականի կնոջը՝ Իմելդա Կուելյարին 60 հազար դոլար վճարելուն, որին նույնպես մեղադրանքներ են ներկայացվել։ Ենթադրվող կաշառքները Ադրբեջանի շահերն առաջ մղելու նպատակով կազմել են ավելի քան 300 հազար դոլար։ Ախունդովային սպառնում է հինգ տարվա ազատազրկում։
Նշենք, որ մոտ 20 տարի Ախունդովան աշխատել է Հյուսթոն-Բաքու քույր քաղաքների ասոցիացիայի, որը հասարակական կազմակերպություն է, նախագահ։ Հայցում նշված է, որ նա զբաղեցրել է Բաքվի ընկերության ամերիկյան մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնը 2014-2017թթ.։ Մեղադրական եզրակացության համաձայն՝ Ադրբեջանի պաշտոնական անձինք ցանկանում էին ունենալ երկրի աջակցությունը Հայաստանի հետ դիմակայության համատեքստում։
Կուելյարը համաձայնել է ազդել ադրբեջանամետ օրենսդրական նախաձեռնությունների վրա եւ հանդես գալ ադրբեջանամետ ելույթներով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում։ Կուելյարը մի ժամանակ եղել է Կոնգրեսի ադրբեջանական կոմիտեի համանախագահը։ Ախունդովան երրորդ մարդն է, որն իրեն մեղավոր է ճանաչել տեխասցի կոնգրեսականի հանդեպ դաշնային հետաքննությունում։ 2021թ. ժողովուրդների միջեւ բարեկամության ամրապնդման եւ ադրբեջանական սփյուռքի զարգացման գործում ունեցած վաստակի համար Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը նրան պարգեւատրել է «Առաջընթաց» մեդալով։

Награжденная Алиевым азербайджанка признала себя виновной в даче взятки конгрессмену США
В США следователи выдвинули третье обвинение по делу члена Палаты представителей США Генри Куэльяра, демократа от Техаса, утверждая, что он получил взятку в размере 600 тысяч долларов от контролируемой Азербайджаном энергетической компании и банка в Мексике, сообщает AP
67-летняя Ирада Ахундова 1 мая признала себя в федеральном суде Хьюстона виновной в том, что действовала в качестве агента Азербайджана. Ахундова призналась, что способствовала выплате 60 тысяч долларов жене конгрессмена Имельде Куэльяр, которой также были предъявлены обвинения. Предполагаемые взятки за продвижение интересов Азербайджана составили более 300 тысяч долларов. Ахундовой грозит до пяти лет лишения свободы.
Отметим, что около 20 лет Ахундова работала президентом Ассоциации городов-побратимов Хьюстон-Баку, которая является некоммерческой организацией. В иске утверждается, что она занимала должность директора американского филиала бакинской компании примерно с 2014 по 2017 год. Согласно обвинительному заключению, официальные лица Азербайджана хотели получить поддержку страны в контексте противостояния с Арменией.
Помимо прочего, Куэльяр согласился влиять на проазербайджанские законодательные инициативы и выступать с проазербайджанскими речами в Палате представителей США. Куэльяр когда-то был сопредседателем азербайджанского комитета Конгресса. Ахундова является третьим человеком, признавшим себя виновным в федеральном расследовании в отношении техасского конгрессмена. В 2021 году за заслуги в укреплении дружбы между народами и развитии азербайджанской диаспоры президент Азербайджана Ильхам Алиев наградил ее медалью «Прогресс».