Ալ-Քաիդան և ԻՊ-ը կոչ են արել իրենց հետևորդներին հարձակվել Իսրայելի, ԱՄՆ-ի և հրեաների թիրախների վրա
«Ալ-Քաիդան» և «Իսլամական պետությունը» (ԻՊ) կոչ են արել իրենց հետևորդներին հարձակվել Իսրայելի, ԱՄՆ-ի և հրեաների թիրախների վրա՝ բարձրացնելով ահաբեկչական բռնությունների ավելի մեծ հավանականությունը Մերձավոր Արևելքում կամ Արևմուտքում, գրում է The Guardian-ը:
Անցած երկու շաբաթվա ընթացքում մի շարք հայտարարություններում Ալ-Քաիդայի մասնաճյուղերը շնորհավորել են Համասին «Իսրայել ներխուժելու» համար:
Գազայի հատվածում իսրայելական ռազմական հարձակումը, որը հումանիտար ճգնաժամի պատճառ է դարձել և սպանել ավելի քան 4500 պաղեստինցիների, վրդովմունք է առաջացրել ամբողջ իսլամական աշխարհում: Փորձագետների կարծիքով՝ սա հնարավորություն է տալիս ծայրահեղական խմբավորումներին։
Սոմալիում «Ալ-Քաիդայի» մասնաճյուղը «Ալ-Շաբաաբ»-ը հայտարարել է, որ հակամարտությունը Մերձավոր Արևելքում պարզապես «Իսլամական խմբավորումների ճակատամարտ չէ հատկապես Պաղեստինի երկրում, այլ ավելի շուտ ողջ մահմեդական ումմայի ճակատամարտը»: «Մահմեդականները պետք է համախմբվեն և ամեն ինչ անեն՝ աջակցելու մոջահեդներին ընդդեմ հրեաների և նրանց կեղծավոր անհավատ դաշնակիցների»:
Հնդկական թերակղզում, Եմենում և Սիրիայում «Ալ-Քաիդայի» մյուս մասնաճյուղերը նման հայտարարություններ են արել:
Հյուսիսային և Արևմտյան Աֆրիկայում «Ալ Քաիդայի» մասնաճյուղերը գովաբանել են ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումները Իսրայելի վրա և կոչ են արել հետագա բռնություն կիրառել հրեաների դեմ, հայտնում է Long War Journal լրատվական կայքը, որը մասնագիտացած է իսլամիստների բռնությունների վրա:
Անցյալ շաբաթ MI5-ի և ՀԴԲ-ի ղեկավարներն ասել են, որ հրեական համայնքները և այլ խմբերը կարող են վտանգվել առանձին դերակատարների, Իրանի կամ զինյալների կողմից: Նույնիսկ Գազայի պատերազմից առաջ եվրոպական իշխանությունները նախազգուշացրել էին մայրցամաքում իսլամիստական ​​ահաբեկչության աճի մասին:

«Аль-Каида» и ИГ призвали своих последователей нанести удары по объектам в Израиле, США и евреям
«Аль-Каида» и «Исламское государство» (ИГ) призвали своих последователей нанести удары по объектам в Израиле, США и евреям, что повышает вероятность нового террористического насилия на Ближнем Востоке или на Западе, сообщает The Guardian.
В серии заявлений, сделанных за последние две недели, филиалы «Аль-Каиды» поздравили ХАМАС с «вторжением в Израиль».
Израильское военное наступление в секторе Газа, вызвавшее гуманитарный кризис и унесшее жизни более 4500  палестинцев, вызвало возмущение во всем исламском мире. По мнению экспертов, это дает возможность экстремистским группировкам.
В недавнем заявлении группировки «Аш-Шабааб», филиала «Аль-Каиды» в Сомали, говорится, что конфликт на Ближнем Востоке — это не просто «битва исламских группировок на земле Палестины в частности, но скорее битва всей мусульманской уммы».  «Мусульмане должны собраться и сделать все возможное, чтобы поддержать моджахедов против евреев и их лицемерных неверных союзников».
Другие филиалы «Аль-Каиды» на Индийском субконтиненте, в Йемене и Сирии выступили с аналогичными заявлениями.
По данным новостного сайта Long War Journal, специализирующегося на исламистском насилии, отделения «Аль-Каиды» в Северной и Западной Африке высоко оценили нападения ХАМАС на Израиль и призвали к дальнейшему насилию против евреев.
На прошлой неделе главы МИ-5 и ФБР заявили, что еврейские общины и другие группы могут столкнуться с опасностью со стороны отдельных субъектов, Ирана или боевиков. Еще до войны в Газе европейские власти предупреждали о росте исламистского терроризма на континенте.