Ադրբեջանում սկսվել է նախընտրական քարոզարշավը
«Հանրապետության ընտրական օրենսդրության համաձայն՝ նախընտրական քարոզչությունը սկսվում է քվեարկության օրվանից 23 օր առաջ, որը նշանակված է փետրվարի 7-ին, այսինքն՝ հունվարի 15-ին, և ավարտվում է ընտրություններից մեկ օր առաջ»,- հայտնել են Ադրբեջանի ԿԸՀ-ից:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը գրանցել է երկրի ղեկավարի պաշտոնի համար յոթ թեկնածուի։ Նրանց թվում է գործող նախագահ Իլհամ Ալիևը, ում թեկնածությունն առաջադրել է իշխող «Նոր Ադրբեջան» կուսակցությունը։ Բացի այդ, հանրապետության Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարանի) պատգամավորներ Զահիդ Օրուջը (ինքնառաջադրված), Ռազի Նուրուլլաևը (Ազգային ճակատ կուսակցության առաջնորդ), Գուդրաթ Հասանգուլիևը (Ադրբեջանի միացյալ ժողովրդական ճակատ կուսակցության նախագահ), Ֆազիլ Մուստաֆան ( գրանցվել է «Մեծ արարում» կուսակցության նախագահ), ինչպես նաև Մեծ Ադրբեջան կուսակցության առաջնորդ Էլշադ Մուսաևը և ինքնառաջադրված Ֆուադ Ալիևը։
Յուրաքանչյուր թեկնածուի Հանրային հեռուստաընկերության եթերում երեք ժամ ազատ ժամանակ է տրվում՝ իր ծրագիրը ներկայացնելու համար։
Ինչպես պարզաբանել են ԿԸՀ-ից, քարոզարշավը ընթանալու է կլոր սեղան-բանավեճերի ձևաչափով՝ բոլոր թեկնածուների մասնակցությամբ։ Նրանց ելույթների հերթականությունը կորոշվի վիճակահանությամբ։ Առայժմ հայտնի չէ՝ Ալիևն անձամբ կմասնակցի բանավեճին, թե դա, ինչպես 2013 և 2018 թվականների ընտրություններում, կվստահի իր լիազոր ներկայացուցչին։

В Азербайджане началась предвыборная агитация кандидатов в президенты
«Согласно избирательному законодательству республики, предвыборная агитация начинается за 23 дня до дня голосования, которое назначено на 7 февраля, то есть 15 января, и завершится за сутки до выборов», - сообщили в Центральной избирательной комиссии (ЦИК) страны.
ЦИК зарегистрировал семь кандидатов на пост главы государства. Среди них - действующий президент Ильхам Алиев, кандидатура которого выдвинута правящей партией «Ени Азербайджан» («Новый Азербайджан»). Кроме того, регистрацию прошли депутаты Милли меджлиса (парламента) республики Захид Орудж (самовыдвиженец), Рази Нуруллаев (лидер партии «Национальный фронт»), Гудрат Гасангулиев (председатель партии «Единый народный фронт Азербайджана"), Фазиль Мустафа (председатель Партии великого созидания), а также лидер партии «Великий Азербайджан» Эльшад Мусаев и самовыдвиженец Фуад Алиев.
Каждому кандидату для изложения своей платформы предоставляется три часа бесплатного времени на Общественном телеканале. Как уточнили в ЦИК, агитация будет проходить в формате дебатов за круглым столом с участием всех кандидатов. Очередность их выступлений будет определена путем жеребьевки. Пока неизвестно, будет ли Алиев участвовать в дебатах лично или доверит это, как и на выборах в 2013 и 2018 годах, своему полномочному представителю.