Ադրբեջանում առաջարկել են պարգեւատրել Ալիևին եւ չեղարկել սգո օրերը
Ադրբեջանցի պատգամավորներն առաջարկել են պարգեւատրել նախագահ Ալիեւին «համաշխարհային հայության ոչնչացման» համար»։ Հենց այսպիսի ձեւակերպմամբ են մատուցում ադրբեջանական ԶԼՄ-ները պատգամավոր Ֆազայիլ Աղամլիի հայտարարությունը։
Պատգամավոր Ռազի Նուրուլաեւը առաջարկել է պարգեւատրել Իլհամ Ալիեւին շքանշանով. «Ես շատ առաջարկություններ ունեմ այս ոլորտում, եւ ես կարող եմ դրանք տրամադրել խորհրդարանի ղեկավարությանը։ Լավ կլիներ, եթե առաջարկությունները հնչեցվին խորհրդարանի ղեկավարության կողմից, եւ ես գոհունակությամբ դրանց կաջակցեմ»։
Այնուհետեւ ադրբեջանցի պատգամավորները սկսել են քննարկել Արցախի բնակիչների քաղաքացիության հարցը։ «Ադրբեջանի սահմանադրության 52 հոդվածի համաձայն՝ Ադրբեջանում ծնված մարդիկ համարվում են նրա քաղաքացիներ»,- ասել է պատգամավոր Ֆազիլ Մուսթաֆան։ Ադրբեջանական քաղաքացիության հարցը չպետք է վերաբերի նրանց, ովքեր հետո են վերաբնակվել Ղարաբաղում»։ Պատգամավորն ավելացրել է, որ Ադրբեջանում երկու խաղաղապահ ուժ կա. «Մեկը՝ ռուս խաղաղապահներն են, երկրորդը՝ Կանադայի, ԱՄՆ-ի եւ էլի ինչ-որ այլ ուժեր, որոնք գտնվում են Բաքվում։ Հիմա նրանք պայքար են մղում ռուս խաղաղապահների դեմ»։
Ֆազիլ Մուսթաֆան նաեւ առաջարկել է, որ օրացույցից հանվեն բոլոր սգո օրերը. «Հաղթանակած երկրում միայն հաղթանակի օրեր պետք է լինեն։ Օրացույցում սգո օրերի չեղարկումը պետք է քննարկվի»։

Миру – мир, Алиеву – орден: В Азербайджане предложили наградить президента и отменить траурные дни
Азербайджанские депутаты предложили наградить президента Алиева за «уничтожение мирового армянства». Именно в такой формулировке преподносят азербайджанские СМИ заявление депутата Фазаила Агамалы.
Депутат Рази Нуруллаев предложил наградить Ильхама Алиева орденом: «У меня есть много предложений в этой сфере, и я могу поделиться ими с руководством парламента. Было бы хорошо, если бы предложения были озвучены руководством парламента, и я с удовольствием их поддержу».
Далее азербайджанские депутаты принялись обсуждать гражданство жителей Нагорного Карабаха. «Согласно ст. 52 Конституции Азербайджана, рожденные в Азербайджане лица считаются его гражданами», - заявил депутат Фазиль Мустафа. Вопрос азербайджанского гражданства не должен касаться тех, кто потом переселился в Карабах». Депутат добавил, что в Азербайджане две миротворческие силы: «Одна - российские миротворцы, вторая - Канады, США и еще какие-то другие силы, находящиеся в Баку. Теперь они ведут борьбу против российских миротворцев».
Фазиль Мустафа также предложил, чтобы в календаре были отменены все траурные дни: «У страны-победителя должны быть только дни победы. Вопрос отмены в календаре траурных дней должен быть рассмотрен».