Ադրբեջանի Զագաթալա քաղաքում շաուրմայի զանգվածային թունավորում է տեղի ունեցել
Ադրբեջանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Զագաթալա քաղաքում զանգվածային թունավորում է տեղի ունեցել: Ինչպես հայտնում են հանրապետության Բժշկական տարածքային ստորաբաժանումների կառավարման ասոցիացիայից, սննդային թունավորման նախանշաններով Զագաթալայի շրջանային հիվանդանոցի շտապօգնության բաժանմունք է ընդունվել 15 մարդ, այդ թվում՝ 5 երեխա։
Նախնական տվյալներով՝ թունավորումը տեղի է ունեցել քաղաքի սննդի օբյեկտներից մեկում հավի մսից պատրաստված դոների (շաուրմայի) օգտագործման պատճառով։
«Հիվանդների վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, նրանք գիտակից են։ Ներկայումս հիվանդների հետազոտությունն ու բուժումը շարունակվում է»,- նշվում է տեղեկատվության մեջ։
Միաժամանակ APA լրատվական գործակալությունը հայտնել է, որ բուժօգնության դիմածների թիվն արդեն հասել է 40-ի։

В Азербайджане в городе Загатала произошло массовое отравление шаурмой
Массовое отравление произошло в городе Загатала на северо-западе Азербайджана. Как сообщили в Объединении по управлению медицинскими территориальными подразделениями республики, в отделение неотложной медицинской помощи Загатальской районной больницы поступили 15 человек, в том числе 5 детей, с признаками пищевого отравления.
Согласно предварительным данным, отравление произошло из-за употребления в пищу донера (шаурмы) из куриного мяса в одном из городских объектов общепита.
«Состояние больных оценивается как средней степени тяжести, они в сознании. В настоящее время продолжается обследование и лечение пациентов», - отмечается в информации.
В то же время информационное агентство APA сообщило о том, что число обратившихся за медицинской помощью уже достигло 40 человек.