Ադրբեջանի խորհրդարանն ընդունել է փաստաթուղթ Հայաստանի հանդեպ տարածքային հավակնությունների մասին
Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, փաստաթուղթն անվանվել է «Արեւմտյան ադրբեջանցիներին պատմական հայրենիք վերադարձնելու հայտարարություն» եւ հայտ է Հայաստանի ամբողջ տարածքի նկատմամբ։
Աղբյուրի համաձայն՝ հայտարարությունն ընթերցել է հապճեպ ստեղծված «արեւմտյան Ադրբեջան համայնքի» նախագահ, պատգանմավոր Ազիզ Ալեքբերլին։
«Ադրբեջանցիները դարեր շարունակ ապրել են ներկա Հայաստանի տարածքում։ Պատմական փաստաթղթերը եւ քարտեզները ապացուցում են, որ այստեղ ապրող բնակչության մեծ մասը ադրբեջանցիներ են եղել։ Ցավոք, փուլային էթնիկ զտման հետեւանքով Հայաստանում ոչ մի ադրբեջանցի չի մնացել։ Ադրբեջանցիներից Հայաստանի տարածքի լիակատար մաքրումից հետո ադրբեջանական հողերի 20 տոկոսը օկուպացվել է»,- նշվել է հայտարարությունում։

В парламенте Азербайджана принят документ о территориальных претензиях к Армении
Как сообщает АПА, документ носит название «Заявление о возвращении западных азербайджанцев на историческую Родину» и является заявкой на всю территорию Армении.
Согласно источнику, заявление зачитал председатель наспех созданной «общины западного Азербайджана», депутат Азиз Алекберли.
«Азербайджанцы веками жили на территории нынешней Армении. Исторические документы и карты доказывают, что большинство проживавшего здесь населения составляли азербайджанцы. К сожалению, в результате поэтапной этнической чистки в Армении не осталось ни одного азербайджанца. После полной очистки территории Армении от азербайджанцев 20% азербайджанских земель были оккупированы», - говорится в заявлении.