2023թ.-ին ՌԴ-ն, ՀՀ-ն և Ադրբեջանը մոտ էին հաղորդակցությունների ապաշրջափակման խնդիրների մեծ մասի լուծմանը. ՌԴ ԱԳՆ
Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացը պետք է ընթանա բացառապես խաղաղ ճանապարհով։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Տարածաշրջանում տրանսպորտային շրջափակումը վերացնելու ամենաապահով ճանապարհը Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում համագործակցության հնարավորինս շուտ վերսկսումն է։
Մոսկվայում խմբի վերջին հանդիպման ժամանակ, որը տեղի ունեցավ 2023 թվականի հունիսին, կողմերը մոտ էին որոշման՝ գործնական հարցերի մեծ մասի վերաբերյալ», - նշեց նա։

МИД: В 2023 году РФ, Армения и Азербайджан были близки к решению большинства вопросов по разблокировке коммуникаций
Процесс разблокирования транспортных коммуникаций на Южном Кавказе должен идти исключительно мирным путем. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Самый верный способ снять транспортную блокаду в регионе – это скорейшее возобновление взаимодействия в рамках трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров России, Армении и Азербайджана.
На последнем заседании группы в Москве, которое состоялось в июне 2023 года,  стороны были близки к решению по большинству практических вопросов», - отметила она.