2023 թվականին ՌԴ քաղաքացիությունից հրաժարվել է 4,4 հազար մարդ
ՌԴ ԱԳՆ հյուպատոսական դեպարտամենտի տնօրեն Ալեքսեյ Կլիմովը հայտնել է, որ 2023 թվականի առաջին ինն ամիսներին ՌԴ քաղաքացիությունից հրաժարվել է 4,4 հազար մարդ։ Միաժամանակ, ըստ նրա, ավելի քան 15 հազար մարդ արտերկրում ռուսաստանյան անձնագիր է ստացել։
«Այս տարի Ռուսաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվածների թիվը համեմատելի է անցած տարվա տվյալների հետ. 2022 թվականի վերջին 4,3 հազար մարդ էր հրաժարվել Ռուսաստանի քաղաքացիությունից»,- ասել է Կլիմովը ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում։
Անցյալ տարի Ռուսաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվածների թիվն ամենաբարձրն էր վերջին երեք տարում (2020-ին՝ 3877 և 2021-ին՝ 4055)։ Սակայն 2019 թվականին Ռուսաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվածների թիվը  մի փոքր ավելի է եղել՝ 4356։
Դիվանագետը նաև հայտնել է, որ Ռուսաստանի քաղաքացիություն է շնորհվել ՌԴ ԱԳՆ հաստատությունների աշխատակիցների արտերկրում ծնված 12,5 հազար երեխաների, գրում է «Կոմերսանտը»։
«Համեմատության համար նշենք, որ 2022 թվականին այդ ցուցանիշները կազմել են համապատասխանաբար 23,5 հազար և 13,6 հազար մարդ»,- հավելել է Ալեքսեյ Կլիմովը։

МИД: В 2023 году от гражданства России отказались 4,4 тыс. человек
Директор консульского департамента МИД РФ Алексей Климов сообщил, что за первые девять месяцев 2023 года от российского гражданства отказались 4,4 тыс. человек. При этом, по его словам, более 15 тыс. человек получили российские паспорта за рубежом.
«Число отказавшихся от российского гражданства в этом году сопоставимо с данными прошлого года: по итогам 2022 года выйти из гражданства РФ решили 4,3 тыс. человек»,— сообщил Климов в интервью «РИА Новости».
Число тех, кто отказался от российского гражданства в прошлом году, стало наибольшим за последние три года (3877 человек в 2020-м и 4055 в 2021 году). Однако в 2019-м от российского гражданство отказывались немного чаще — 4356 раз.
Дипломат также рассказал, что сотрудникам учреждений МИД РФ было предоставлено гражданство по рождению в отношении 12,5 тыс. детей, родившихся за границей, передает «Коммерсантъ».
«Для сравнения: в 2022 году эти показатели составили 23,5 тыс. и 13,6 тыс. человек соответственно»,— добавил Алексей Климов.