ՎԶԵԲ-ը, ԵՄ-ն, ԿԿՀ-ն ընդլայնում են Հայաստանում ՓՄՁ-ների ֆինանսավորումը
Հայաստանի մասնավոր հատվածը կօգտվի կանաչ ֆինանսավորման նոր ռեսուրսներից՝ շնորհիվ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ), Եվրամիության (ԵՄ) և Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի (ԿԿՀ) կողմից համատեղ մշակված՝ 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսական փաթեթի, որի նպատակն է հեշտացնել մասնավոր հատվածի անցումը դեպի ավելի կայուն, ցածր ածխածնային և կլիմայադիմակայուն տնտեսություն:Այս մասին հաղցորդագրություն է տարածել ՎԶԵԲ-ը:
Ֆինանսավորման փաթեթը տրամադրվում է  ԱԿԲԱ Բանկի կողմից, ՎԶԵԲ-ի՝ Կանաչ տնտեսությունների ֆինանսավորման ծրագրի (ԿՏՖԾ-GEFF) և «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար»-ՎԶԵԲ վարկային գծի ներքո՝ խթանելով տեղական ձեռնարկություններին վարկերի տրամադրումը, որպեսզի վերջիններս ներդրումներ կատարեն կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության համար, ինչպես նաև արդիականացնեն տեխնոլոգիաներն ու ծառայությունները ԵՄ չափանիշներին համապատասխանելու նպատակով` միաժամանակ խթանելով կանաչ տեխնոլոգիաների օգտագործումը:
«ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար»-ՎԶԵԲ վարկային գիծն օգնում է տեղական ընկերություններին բարձրացնել իրենց չափանիշները, արդիականացնել արտադրությունը, բարելավել աշխատանքային պայմանները և խթանել մրցունակությունը տեղական և միջազգային շուկաներում: Ցանկացած վարկի առնվազն 70 տոկոսը կֆինանսավորի կանաչ տեխնոլոգիաներում ներդրումները: Վարկառուների համար հասանելի են նաև խրախուսական դրամաշնորհներն ու տեխնիկական խորհրդատվությունը, որոնք ֆինանսավորվում են Եվրամիության կողմից «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության ներքո:
ՎԶԵԲ-ի՝ Կանաչ տնտեսությունների ֆինանսավորման ծրագիրն աջակցում է ձեռնարկություններին և անշարժ գույքի սեփականատերերին, ովքեր ցանկանում են ներդրումներ կատարել կանաչ տեխնոլոգիաներում: Ֆինանսավորում կստանան այն ծրագրերը, որոնք ներառում են ներդրումներ այնպիսի տեխնոլոգիաներում, ինչպիսիք են ջերմամեկուսացումը, ֆոտոգալվանային արևային վահանակները, գեոթերմալ ջերմային պոմպերը և ջրարդյունավետ ոռոգման համակարգերը: Ծրագիրը ներառում է նաև տեխնիկական խորհրդատվության համապարփակ փաթեթ, որը կօգնի հայտնաբերել և ստուգել կանաչ ներդրումների համար հնարավորությունները: Բիզնեսները կարող են պարզել, թե որ կանաչ տեխնոլոգիաներն են հասանելի Հայաստանում՝ ԿՏՖԾ Տեխնոլոգիայի ընտրիչի միջոցով։
ԿԿՀ-ն կաջակցի ծրագրին կարողությունների զարգացման և իրականացման միջոցով՝ միևնույն ժամանակ տրամադրելով խրախուսական դրամաշնորհներ մասնակցության իրավունք ունեցող՝ կանաչ ծրագրերի համար:
Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ղեկավար Դիմիտրի Գվինդաձեն ասել է. «Մասնավոր հատվածի տեխնոլոգիական արդիականացման խրախուսումը և աջակցությունը կբարելավեն մրցունակությունը և ունեն արտահանման հնարավորությունները էլ ավելի խթանելու պոտենցիալ: ԱԿԲԱ Բանկը մեր երկարաժամկետ հաճախորդներից է և ազդեցիկ գործունեություն է ծավալում ամբողջ երկրում: Մենք հանձնառու ենք օժանդակել ընկերություններին, որպեսզի նրանք բարելավեն իրենց ստանդարտները և հաջողությամբ աշխատեն ի շահ Հայաստանի տնտեսության»:
«ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ֆինանսավորմամբ ստեղծված գործիքի նպատակն է աջակցել հայաստանյան ՓՄՁ-ներին՝  տալ բարձր հավելյալ արժեք և նպաստել նրանց մրցունակության և արդյունավերության բարձրացմանը՝ ԵՄ-Հայաստան «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» դրույթներին համահունչ։ ԵՄ-ն հանձնառու է աջակցելու հայաստանյան մասնավոր հատվածի «կանաչ» վերափոխմանը և դրա՝ արժեշղթաների Եվրոպական ցանցին ինտեգրմանը», նշել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
ԱԿԲԱ Բանկը Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկն է, որն առաջարկում է ծառայությունների ամբողջական փաթեթ անհատ հաճախորդներին և փոքր ու միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ): Ակտիվների առումով այն Հայաստանի 4-րդ խոշորագույն բանկն է, և գերիշխող դիրք ունի գյուղատնտեսության ոլորտի և գյուղական բնակավայրերի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորման գործում:
ԿՏՖԾ (GEFF) ծրագիրն օգնում է Հայաստանում կառուցել կանաչ տնտեսություն՝ աջակցելով կանաչ ֆինանսավորման ընդլայնմանը, համաձայն ՎԶԵԲ-ի՝ Անցում դեպի կանաչ տնտեսություն (GET) մոտեցմանը։

ЕБРР, ЕС, ЗКФ увеличивают финансирование МСБ Армении
Частный сектор Армении благодаря финансовому пакету в размере 10 миллионов долларов, совместно разработанному Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР), Европейским союзом (ЕС) и Зеленым климатическим фондом (CSF) для содействия частному сектору, сможет воспользоваться новыми ресурсами зеленого финансирования. Их задача заключается в обеспечении более устойчивой, низкоуглеродной, устойчивой к климату экономике. Сообщение об этом распространил ЕБРР.
Пакет финансирования предоставляется АКБА Банком в рамках Программы финансирования зеленой экономики ЕБРР (GEFF) и Кредитной линия ЕС для бизнеса ЕБРР, предоставляющей ссуды местным предприятиям для инвестирования в смягчение последствий изменения климата и в адаптацию, а также в модернизацию технологий и услуг для соответствия требованиям и стандартам ЕС при продвижении зеленых технологий.
Кредитная линия ЕС для бизнеса ЕБРР помогает местным компаниям повышать свои стандарты, модернизировать производство, улучшать условия труда и повышать конкурентоспособность на местном и международном рынках. Как минимум 70% любой ссуды будет направлено на финансирование инвестиций в зеленые технологии. Заемщики имеют доступ к стимулирующим грантам и к техническим консультациям, финансируемым Европейским союзом в рамках инициативы ЕС для бизнеса.
Программа финансирования зеленой экономики ЕБРР поддерживает предприятия и владельцев недвижимости, которые хотят инвестировать в зеленые технологии. Финансирование будет предоставляться проектам, которые включают инвестиции в такие технологии, как теплоизоляция, фотоэлектрические солнечные панели, геотермальные тепловые насосы и водосберегающие системы орошения. Программа также включает в себя комплексный пакет технических рекомендаций, которые помогут определить и протестировать возможности зеленых инвестиций. Компании могут узнать, какие зеленые технологии доступны в Армении, с помощью ITF Technology Selector.
Зеленый климатический фонд будет поддерживать проект посредством наращивания потенциала и его реализации, одновременно предоставляя стимулирующие гранты для приемлемых зеленых проектов.
Об этом заявил глава ЕБРР в Армении Дмитрий Гвиндадзе. «Поощрение технологической модернизации частного сектора и поддержка повысят конкурентоспособность и потенциал для дальнейшего увеличения экспорта». АКБА Банк является одним из наших постоянных клиентов и совершает влиятельные операции по всей стране. Мы стремимся помогать компаниям повышать свои стандарты и успешно работать во благо экономики Армении».
«Целью Кредитной линия ЕС для бизнеса ЕБРР является содействие армянскому малому и среднему бзнесу путем обеспечения высокой добавленной стоимости, повышения их конкурентоспособности и производительности в соответствии с положениями Всеобъемлющего соглашения о расширенном партнерстве между ЕС и Арменией. ЕС привержен содействию зеленой трансформации армянского частного сектора, его интеграции в европейскую производственную цепочку», - сказала Андреа Викторин, глава Представительства ЕС в Армении.
АКБА Банк - один из ведущих банков Армении, предлагающий полный спектр услуг для индивидуальных клиентов, малых и средних предприятий (МСП). По размеру активов это 4-й по величине банк в Армении, он в области сельского хозяйства, кредитования микро-, малых и средних предприятий в сельской местности занимает доминирующее положение.
Программа GEFF помогает создать в Армении зеленую экономику, поддерживая расширение зеленого финансирования в рамках подхода ЕБРР по переходу к зеленой экономике (GET).
ЕБРР - ведущий институциональный инвестор в Армении. На сегодняшний день банк инвестировал более 1,51 миллиарда евро в 189 проектов в Армении в финансовом, корпоративном, инфраструктурном и энергетическом секторах, при этом 88% инвестиций приходится на частный сектор.