Мир քարտերով գործարքների դադարեցումը Հայաստանի համար կորուստ կլինի. Ակսակով
Мир քարտերով գործունեությունը դադարեցնելու հայկական բանկերի որոշումը կորուստ կլինի հենց Հայաստանի և նրա ռեզիդենտների համար։ Այս կարծիքը ТАСС-ին հայտնել է Պետդումայի ֆինանսական շուկայի կոմիտեի ղեկավար Անատոլի Ակսակովը։
Ավելի վաղ РБК-ն հայտնել էր, որ մարտի 30-ից ռուսական Мир վճարային համակարգի քարտերը կդադարեցնեն աշխատել Հայաստանի բանկերի մեծ մասի բանկոմատներում և POS տերմինալներում։
«Այս ամենը տեղի է ունենում ակնհայտորեն ամերիկացիների ճնշման ներքո: Իհարկե, սա կորուստ է Հայաստանի համար։ Որովհետև Հայաստանի շատ բնակիչներ և ՌԴ քաղաքացիներ, ովքեր հաճախ են այցելում այնտեղ, այդ թվում՝ հայեր, օգտվում են Мир քարտից։ Փաստորեն, բուն Հայաստանի համար ավելի շատ մինուսներ կան, Ռուսաստանի համար՝ լավ, չեն ընդունի ու հաշվարկներ անեն։ Նրանք իրենց համար խնդիրներ են ստեղծում։ Վստահ եմ, որ լուծում կգտնվի»,- ասաց նա։
Ակսակովը նշել է, որ Ռուսաստանի համար հնարավոր է օգտագործել թվային ֆինանսական ակտիվներ։ «Մենք օրենք ենք ընդունել միջազգային վճարումների համար թվային ֆինանսական ակտիվների օգտագործման հնարավորության մասին։ Եվ հիմա այս գործընթացը աստիճանաբար կզարգանա»,- նշեց պատգամավորը։
Միևնույն ժամանակ, Աքսակովը կարծում է, որ հայկական բանկերի նման որոշումը «լավ ազդանշան է նույն թվային ռուբլու օգտագործման հնարավորինս արագ անցման համար, օրինակ՝ Հայաստանի տարածքում փոխադարձ հաշվարկներում»։
Բացի այդ, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Մոնղոլիան և բոլոր հետխորհրդային երկրները, որոնք ԱՊՀ-ի մաս են կազմում, բացառությամբ Ուկրաինայի, ընդունում են ռուբլին, և վճարումները նորմալ են ընթանում, հավելել է Ակսակովը։

Аксаков: Прекращение операций по картам «Мир» станет потерей для Армении
Решение армянских банков о прекращении операций по картам «Мир» станет потерей именно для Армении и ее жителей. Такое мнение высказал ТАСС глава комитета Госдумы по финансовому рынку Анатолий Аксаков.
Ранее издание РБК сообщило, что карты российской платежной системы «Мир» перестанут работать в банкоматах и POS-терминалах большинства банков Армении с 30 марта.
«Это все происходит под давлением, очевидно, американским. Конечно, для Армении - это потери. Потому что очень многие и жители Армении, и российские граждане, которые там часто бывают, в том числе армяне, пользуются картой «Мир». На самом деле, минусов больше для самой Армении, для России - ну, не будут принимать и проводить расчеты. Сами себе создают проблемы. Уверен, что выход будет найден», - сказал он.
Аксаков указал, что для России возможно использование и цифровых финансовых активов. «Мы же приняли закон о возможности использования цифровых финансовых активов для международных расчетов. И сейчас этот процесс постепенно будет развиваться», - отметил депутат.
Вместе с тем Аксаков полагает, что такое решение банков Армении является «хорошим сигналом для как можно более быстрого перехода на использование того же цифрового рубля, например, во взаиморасчетах на территории Армении».
Кроме того, Китай, Индия, Монголия и все постсоветские страны, входящие в СНГ, кроме Украины, «вообще не оглядывались на окрики, они принимают рубли и расчеты идут нормально», добавил Аксаков.