Հայաստանի տնտեսության վիճակը ԵԱՏՄ-ի գագաթաժողովի նախօրեին
Մայիսի 8-ին Մոսկվայում տեղի կունենա ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի հոբելյանական նիստը: Պաշտոնական աղբյուրները հաղորդում են, որ դրան կմասնակցի Հայաստանի վարչապետ Ն.Փաշինյանը: Նկատի ունենալով, որ հայկական հասարակությունը մի շարք քաջ հայտնի պատճառներով բծախնդրորեն է ուսումնասիրում մեր արտաքին քաղաքականության այդ վեկտորի հետ կապված խնդիրները, հարկ համարեցինք մի վերլուծականով անդրադառնալ եվրասիական տնտեսական գործընթացին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության ամենաթարմ վիճակագրական տվյալներին և վերլուծել դրանք:
Տողերիս հեղինակը խնդրել է տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, մեր ճանաչված տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանին մի ընթացիկ հետազոտություն կատարել մեր երկրի տնտեսական վիճակի կարևորագույն տվյալների վերաբերյալ: Մենք ելնում ենք այն իրողությունից, որ հարկ է հստակ պատկերացնել Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ գործընկերների դերը մեր տնտեսության մեջ, ձևակերպելու համար մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները: Ստորև ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում պրոֆ. Թ.Մանասերյանի հետազոտությունից արված քաղվածքները մեր քաղաքատնտեսական մեկնաբանություններով և կանխատեսումներով:
Տնտեսական ակտիվության շարժիչները տարվա սկզբին
Հայաստանի արտաքին տնտեսական շրջանառությունը 2024թ. հունվարին կազմել է 2,1 մլրդ. դոլար: Տարեկան աճը դանդաղել է 93,8%-ից մինչև 78,8%-ը: Այդպես լինում է ամեն տարի: Դա տեղի է ունեցել արտահանման ծավալների տեմպերի արգելակման արդյունքում 72,5%-ից մինչև 61,4%-ը: Աննշան դանդաղել է նաև առանց այդ էլ բարձր արտահանման մակարդակը 2,3 անգամից մինչև 2,1 անգամ: Արտահանումը հունվարին կազմել է 1,2 մլրդ. դոլար: Միայն հունվար ամսին արտաքին առևտրաշրջանառությունը կրճատվել է 24,1%-ով ներկրման անկման հաշվին 11,2%-ով և արտահանման կրճատման հաշվին 36,1%-ով:
Հայաստանում 2024թ. հունվար-փետրվարին անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 13,6%: Սա շարունակում է մնալ շատ բարձր ցուցանիշ: Միայն փետրվարին այդ ցուցանիշը աճել է 16,3%-ով: ՈՒշագրավ է արդյունաբերության ծավալների աճը 28,9%-ով (միայն փետրվարին՝ 36,4%-ով), որովհետև 2023թ. մեծ մասում այդ ծավալները չէին աճել, գտնվելով 1%-ի շրջակայքում: Անցած տարվա նոյեմբեր-դեկտեմբերից սկսած արդյունաբերական ծավալնորը սկսել են նորից աճել, հիմնականում ոսկերչական և ծխախոտագործական արտադրանքի աճի հաշվին: Շատ կարևոր է, որ ոսկերչական արտադրանքի ծավալները հունվարին աճել են 11,3 անգամ, ինչը ստիպում է մտածել, որ սա կապված է վերարտահանման հետ, չնայած դա դեռ պետք է ստուգել:
Այլ խոշոր ոլորտներից հարկ է նշել ալկոհոլային խմիչքները, պլաստմասայից և կահույքի արտադրանքը: Շատ բարձր (ավելի քան 20%) աճ է գրանցել քարի և ավազի արտադրությունը, ինչի արդյունքում աճում է նաև շինարարության ոլորտը, որտեղ գրանցվել է 10,8% աճ (միայն փետրվարին՝ 11,7%): Գրանցվել է առևտրի աճ 24,1%-ով (միայն փետրվարին՝ 28,3%):
Շատ նշանակալից է ռելոկանտների և զբոսաշրջիկների գործոնը: Նրանց ակտիվության պայմաններում առևտուրը և ծառայությունները շարունակում են աճել, չնայած աճի տեմպերը նվազել են: Տարվա սկզբի երկու ամիսներին արտահանումն աճել է 2,6 անգամ (անցյալ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատությամբ), կազմելով 2 մլրդ. 570 մլն. դոլար: Ներկրումը աճել է 70%-ով, կազմելով 2 մլրդ. 766 մլն. դոլար: Չնայած արդյունաբերության և տնտեսության մյուս առաջատար ճյուղերի տպավորիչ աճին, էլեկտրաէներգիայի արտադրանքը հունվար-փետրվարին կրճատվել է 4,9%-ով:
2024թ. հունվար-փետրվարին արտաքին առևտրական շրջանառությունը մեծացել է երկու անգամ, կազմելով 5,3 մլրդ. դոլար:
Այսպիսով, այս տարվա հունվար-փետրվարին արտահանման և ներկրման ծավալները գործնականում հավասարվել են:
Հայաստանի հիմնական առևտրական գործընկերները տարվա սկզբին
2024թ. հունվարի դրությամբ Հայաստանի առաջատար առևտրատնտեսական գործընկերներն են Ռուսաստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Չինաստանը: Եվրոմիությունը, որը մի քանի տարի առաջ մեր երկրի խոշորագույն առևտրական գործընկերն էր, այժմ զբաղեցրել է 4-րդ տեղը:
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով այս տարվա հունվարին, անցյալ տարվա հունվարի համեմատությամբ արտաքին առևտրական շրջանառությունը մեծացել է 78,8%, հասնելով 2,1 մլրդ. դոլարի: Առևտրական շրջանառության ծավալներով Հայաստանի խոշորագույն գործընկերը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը, որի հետ ապրանքաշրջանառությունը այս տարվա հունվարին անցած տարվա հունվարի համեմատությամբ աճել է 93%-ով, հասնելով 861 մլն. դոլարի: Ընդ որում, արտահանումը Հայաստանից Ռուսաստան մեծացել է 5,5%-ով, կազմելով 247 մլն. դոլար, իսկ ներկրումը Ռուսաստանից մեծացել է երեք անգամ, հասնոլով 630 մլն. դոլարի: Ռուսաստանի հետ առևտրի ծավալների շեշտակի մեծացումը հանգեցրել է Հայաստանի արտաքին առևտրի կառուցվածքում այդ երկրի մասնաբաժնի մեծացմանը 37%-ից (2023թ.) 40,1%-ի (2024թ.):
Մեր առևտրական գործընկերների շարքում երկրորդ տեղում Արաբական Միացյալ Էմիրություններն են: Այս տարվա հունվարի արդյունքով անցած տարվա հունվարի համեմատությամբ ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է 7 անգամ, հասնելով 339մլն. դոլարի: Այս տարվա հունվարին Հայաստանի արտահանումը դեպի ԱՄԷ կազմել է 335 մլն. դոլար, իսկներկրումն այդ երկրից՝ ընդամենը 3,6 մլն. դոլար: Արդյունքում ԱՄԷ-ի մասնաբաժինը մեր արտաքին առևտրական շրջանառության մեջ նույնպես աճել է 4,1%-ից (2023թ.) 15,8%-ի (2024թ.):
Երրորդ տեղում Չինաստանն է, որի հետ առևտուրը կազմել է 199 մլն. դոլար: Առևտուրն այդ երկրի հետ ավելացել է 9,3%-ով: Արտահանումը Չինաստան աճել է 2,3%-ով, կազմելով 94 մլն. դոլար, իսկ ներկրումը միայն 3,2%-ով, կազմելով 105 մլն. դոլար:
Եվրոպական Միությունը, որը շատ տարիներ առաջ Հայաստանի գլխավոր առևտրական գործընկերն էր, այժմ զբաղեցնում է միայն չորրորդ տեղը: 2024թ. հունվարին նախորդ տարվա հունվարի համեմատությամբ առևտրական շրջանառությունը նվազել է 16,3%-ով և կազմել է 140 մլն. դոլար: Նույն ժամանակահատվածում հայկական ապրանքների արտահանումը ԵՄ կրճատվել է 38%-ով, կազմելով 33 մլն. դոլար: ԵՄ-ից ներկրումը նույնպես նվազել է, այս անգամ 24%-ով, կազմելով 106,8 մլն. դոլար:
Այս ցուցանիշների համապատկերում տեղին է քննարկել մեր անելիքները:
Հայաստանի տնտեսության այս պահին հասանելի կանխատեսումները 2024թ. համար
Միջազգային Արժութային հիմնադրամը բարելավել է Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 2024թ. համար նախկին 5%-ից մինչև նորացված 6%-ը: Հիշեցնենք, որ 2023թ. ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 8,7%: Կանխատեսվում է, որ հաջորդ, 2025թ. աճի տեմպերը կնվազեն, հասնելով 5,2%: Այս մասին է նշվում ԱՄՀ-ի  «Համաշխարհային տնտեսության հեռանկարները: Կայուն, բայց դանդաղ. կայունությունը դիվերգենցիայի համապատկերում» ապրիլյան զեկուցման մեջ:
ԱՄՀ սպասումներով Հայաստանում արժեզրկումը 2024թ. կաճի մինչև 3,1%: Հիշեցնենք, որ 2023թ. այն կազմել է 2%: 2025թ. համար կանխատեսվում է արժեզրկման 3,7%, մոտենալով նպատակային 4%-ին:
Գործազրկության աճը 2024թ. կաճի մինչև 13%: Հիշեցնենք, որ 2023թ. այն կազմել է 12,5%, իսկ 2025թ. կանխատեսվում է 13,5%:
Նշենք, որ Համաշխարհային բանկը իր ապրիլյան կանխատեսման մեջ նույնպես բարելավել է Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը: 2024թ. համար նախկին 4,7%-ից մինչև նորացված 5,5%: 2025թ. համար Համաշխարհային բանկը կանխատեսում է նախկին 4,5%-ից տնտեսության աճ մինչև նորացված 4,9%: Համաշխարհային բանկի կանխատեսման համաձայն արժեզրկումը կաճի մինչև թիրախային 4%: Միջազգային վարկանիշային գործակալությունները Հայաստանի համար 2024թ. կանխատեսում են ՀՆԱ-ի աճ 6%-ից մինչև 6,2%:
Մեր երկրի Կենտրոնական բանկը, անցում կատարելով դեպի դրամավարկային քաղաքականության մշակման նոր համակարգ, 2024թ. սկզբից սկսած սկսել է հաշվել ՀՆԱ-ի կանխատեսումը մի քանի սցենարներով, ցույց տալով հնարավոր աճը ոչ թե կոնկրետ մեկ մակարդակում, այլ միջակայքի մեջ: Մասնավորապես, ՀՀ ԿԲ-ի կանխատեսմամբ, 2024թ. ՀՆԱ-ի աճը կարող է կազմել 5,3-6,4%: Պրոֆ. Թ.Մանասերյանը հիշեցնում է, որ տարվա սկզբին արել է կանխատեսում գործարար ակտիվության ցուցանիշի աճի վերաբերյալ մինչև 7-8%, եթե դրական տեղաշարժերը ունենան իներցիոն ընթացք: Հակառակ դեպքում, ՀՆԱ-ի աճը առավելագույնս կարող է սահմանափակվել 3-4%-ով:
Որոշ եզրակացություններ դատողություններ անելու համար
Չնայած քաղաքական վայրիվերումներին, Հայաստանի և Ռուսաստանի տնտեսությունների փոխկապակվածությունը շարունակում է աճել: Ստեղծված նոր աշխարհաքաղաքական պայմաններում Հարավային Կովկասն, ընդհանուր առմամբ, և Հայասռանը, մասնավորապես, հայտնվել են շատ ուշագրավ դիրքում, որը, ճիշտ է, միայն ժամանակավորապես, շարունակում է դրական ազդել մեր տնտեսության վրա: Հայկական բիզնեսի եկամուտները արտաքին առևտրական շրջանառությունից տպավորիչ տեմպերով մեծանում են:
Ռուսաստանի կառավարությունը հրապարակել է կանխատեսում, որի համաձայն այդ երկրի ՀՆԱ-ն 2024թ, պետք է որ աճի 3,6%-ով: Հիշեցնենք, որ 2023թ. այդ ցուցանիշը կազմել էր մոտ 3,5%: Սա Ռուսաստանի համար բարձր ցուցանիշ է, ինչից կանխատեսողները եզրակացրել են, որ ԵԱՏՄ գործընկեր երկրների տնտեսությունները դրանից օգուտներ են քաղելու: Հայտնի է մեկ այլ կանխատեսում, որ 2025թ. տնտեսության աճի տեմպերը կարող են նվազել, նույնիսկ կարող է գրանցվել անկում, սակայն կես տարի անց աճի ցուցանիշները կրկին շարունակական են լինելու: Այս ամենից կարելի է եզրակացնել, որ հայկական և ռուսական տնտեսությունների նման փոխկապակծվածությունը չպետք է խանգարի, որ Հայաստանում լրջորեն մտածեն արտաքին առևտրի դիվերսիֆիկացման մասին: Առայժմ նման դիվերսիֆիկացիայի օրինակ են համարում ԱՄԷ-ն և Չինաստանը, սակայն հայտնի է  նաև, որ այդ երկրների հետ առևտուրը Ռուսաստանի հետ առևտրի (վերարտահանման) արդյունք է: Պետք է մտածել հայակական ապրանքների որակը եվրոպական ցուցանիշներին համապատասխանեցնելու մասին: Սա միայն պետության դերն է, որովհետև մասնավոր հատվածն այս հարցը ինքնուրույն լուծել չի կարող:
Անցյալ տարի Ֆրանսիայի նախագահ Է. Մակրոնը ասել էր, որ կխնդրի ֆրանսիական բիզնեսին ուսումնասիրել, ինչպես կարելի է մեծացնել հայկական ապրանքների մուտքը ֆրանսիական շուկա: Առայժմ պատասխան չկա: Սրանից պետք է եզրակացնել, որ ֆրանսիական շուկան, ինչպես եվրոպական մյուշ շուկաները, սպասում են միայն իրենց չափորոշիչներին համաձայն արտադրանքի: Հայաստանի արտաքին առևտրական գործընկերների շարքում Եվրոպական Միությունը վերջին տարիներին աստիճանաբար ավելի ու ավելի համեստ տեղեր է զբաղեցնում:
Հայաստանի հռչակած քաղաքական ու տնտեսական առաջնահերթությունների միջև ակնհայտորեն խզում է գոյանում: Եվրասիական փորձագիտական ակումբի մասնագետները համոզված են, որ առանց նվազեցնելու Ռուսաստանի հետ մեր առևտրաշրջանառության ծավալները պետք է լրջորեն և հետևողականորեն զբաղվել նոր շուկաների փնտրտուքով:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ մայիսի 8-ին կայանալիք Բարձրագույն խորհրդի նիստին, ապա Հայաստանի մասնակցությունը եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գործընթացին, մեր գնահատմամբ, միանշանակ պետք է լինի կառուցողական և հետևողական: Պետք է շարունակել փնտրել նոր հնարավորություններ Բելառուսի և, հատկապես, Ղազախստանի հետ մեր առևտրի ծավալները շարունակական կերպով մեծացնեու համար:

Состояние армянской экономики накануне Саммита ЕАЭС
8-го мая в Москве состоится юбилейное заседание Высшего совета ЕАЭС. Официальные источники сообщают, что в нем примет участие премьер-министр Армении Н.Пашинян. Имея в виду, что армянское общество по ряду известных причин скурупулезно изучает вопросы данного вектора нашей внешней политики, мы сочли необходимым обратиться к процессу евразийской интеграции с помощью свежих данных статистики и проанализировать их.
Автор этих строк обратился к доктору экономических наук, профессору, нашему известному экономисту Татулу Манасеряну, с просьбой провести текущее экономическое исследование на основе важнейших данныхо состоянии экономики нашей страны. Мы исходим из того, что необходимо ясно представлять роль России и партнеров по ЕАЭС в нашей экономике, для правильного формирования приоритетов нашей внешней политики. Ниже представляем вниманию читателей выкладки исследования профессора Т.Манасеряна с нашими политико-экономическими комментариями и прогнозами.
Драйверы экономической активности в начале года
Внешнеторговый оборот Армении в январе 2024г. составил 2,1 млрд. долларов. Годовой рост замедлился с 93,8%  до 78,8%. Примерно так бывает каждый год. Так случилось по итогам торможения темпов объема экспорта с 72,5% до 61,4%. Незначительно замедлился и без того высокий уровень экспорта с 2,3 раз до 2,1 раза. Экспорт в январе составил 1,2 млрд. долларов. Только в январе месяце внешнеторговый оборот сократился на 24,1% за счет спада импорта на 11,2% и сокращения экспорта на 36,1%.
В Армении в 2024г. в январе-феврале по сравнению с тем же периодом прошлого года, показатель экономической активности составил 13,6%. Это продолжает быть очень высоким показателем. Только в феврале этот показатель вырос на 16,3%. Примечателен рост объема строительства на 28,9% (только в феврале – на 36,4%), так как в 2023г., в большей части года, это объемы не росли, находясь в пределах 1%. Начиная с ноября-декабря прошлого года объемы промышленной продукции снова начали расти, в основном за счет роста ювелирной и табачной продукции. Очень важно, что объемы ювелирной продукции только в январе выросли в 11,3 раза, что заставляет думать, что это связано в реэкспертом, но это еще нужно проверить.
Из других крупных сфер важно отметить алкогольные напитки, продукцию из пластмасы и мебели. Очень высокий (более, чем на 20%) рост зафиксировала продукция камня и песка, в результате чего растет также сфера строительства, где зарегистрирован рост на 10,8% (только в феврале – 11,7%). Зарегистрирован рост торговли на 24,1% (только в феврале – 28,3%). Очень значителен фактор релокантов и туристов. В результате их активности продолжают расти торговля и сферы услуг, несмотря на то, что их темпы роста снизились. В первые два месяца этого года экспорт вырос в 2,6 раза (по сравнению с тем же показателем прошлого года), составив 2 млрд.570 млн. долларов. Импорт вырос на 70%, составив 2 млрд. 766 млн. долларов. Несмотря на впечатляющий рост промышленности и других ведущих отраслей экономики, производство электроэнергии в январе-феврале сократилось на 4,9%.
В январе-феврале 2024г. внешнеторговый оборот вырос в 2 раза, составив 5,3 млрд. долларов. Таким образом, в январе-феврале текущего года объемы экспорта и импорта практически сравнялись.
Основные торговые партнеры Армении в начале года
По данным на январь 2024г. основными торгово-экономическими партнерами Армении являются Российская Федерация, Объединенные Арабские Эмираты и Китайская Народная Республика. Евросоюз, который несколько лет тому назад был крупнейшим торговым партнером нашей страны, сейчас занимает 4-е место.
По данным статистического комитета в январе этого года, по сравнению с январем прошлого года, внешнеторговый оборот вырос на 78,8%, составив 2 млрд. 100 млн. долларов. По объемам товарооборота крупнейшим партнером Армении продолжает быть Россия, с которым товарооборот в январе этого года, по сравнению с январем прошлого года, вырос на 93%, составив 861 мнл. долларов. При этом, экспорт из Армении в Россию вырос на 5,5%, составив 247 млн. долларов, а импорт из России вырос в три раза, составив 630 млн. долларов. Резкое увеличение объемов торговли с Россией привел к увеличению доли РФ в структуре внешней торговли Армении с 37% (2023г.) до 40,1% (2024г.).
Второе место в списке наших торговых партнеров занимают Объединенные Арабские Эмираты. По итогам января этого года, по сравнению с январем прошлого года, товарооборот с этой страной увеличился в 7 раз, составив 339 млн. долларов. В январе этого года экспорт Армении в ОАЭ составил 335 млн. долларов, а импорт из этой страны составил только 3,6 млн. долларов. В результате, доля ОАЭ в структуре нашей внешней торговли также вырос, с 4,1% (2023г.) до 15,8% (2024г.).
На третьем месте Китай, с которым торговля составила 199 млн. долларов. Торговый оборот с этой страной вырос на 9,3%. Экспорт в Китай вырос на 2,3%, составив 94 млн. долларов, а импорт только на 3,2%, составив 105 млн. долларов.
Европейский союз, который много лет назад был главным торговым партнером Армении, сейчас занимает только 4 место. В январе 2024г., по сравнению с январем прошлого года, торговый оборот с ЕС сократился на 16,3% и составил 140 млн. долларов. В то же время, экспорт армянских товаров в ЕАЭС сократился на 38%, составив 33 млн. долларов. Импорт из ЕС также сократился, в данном случае на 24%, составив 106,8 млн. долларов. На фоне этих показателей уместно обсудить наши задачи.
Доступные на данный момент прогнозы экономики Армении на 2024г.
Международный валютный фонд (МВФ) улучшил прогноз роста ВВП Армении для 2024г. с прежних 5% до обновленных 6%. Напомним, что в 2023г. рост ВВП составил 8,7%. Прогнозируется, что в следующем, 2025г. темпы роста замедлятся, составив 5,2%. Об этом говорится в апрельском докладе МВФ «Прогнозы мировой экономики. Стабильно, но медленно: стабильность на фоне дивергенции».
По ожиданиям МВФ инфляция в Армении вырастит до 3,1%. Напомним, что в 2023г. инфляция составила 2%. Для 2025г. прогнозируется 3,7% инфляции, которая приблизится к целевым 4%.
Рост безработицы в 2024г. вырастит до 13%. Напомним, что в 2023г. она составила 12,5%, а для 2025г. прогнозируется 13,5%.
Отметим, что Всемирный банк в своем апрельском прогнозе также улучшил прогноз роста ВВП Армении, для 2024г. с 4,7% до обновленных 5,5%. Для 2025г. ВБ прогнозирует рост экономики с прежних 4,5% до обновленных 4,9%. Согласно прогнозам Всемирного банка, инфляция вырастит до целевых 4%. Международные рейтинговые агентства для Армении в 2024г. прогнозируют рост ВВП от 6% до 6,2%.
Центральный банк нашей страны, перейдя на новую систему разработки денежно-кредитной политики, с начала 2024г. начал считать прогнозирование ВВП по нескольким сценариям, показывая возможный рост не на отдельном конкретном уровне, а в диапазоне. В частности, по прогнозу ЦБ РА в 2024г. рост ВВП может составить 5,3-6.4%. Проф. Т.Манасерян напоминает, что в начале года сделал прогноз относительно показателя деловой активности до 7-8%, если положительные сдвиги будут иметь инерционное продолжение. В противном случае, рост ВВП, максимум, может ограничиться 3-4%.
Некоторые выводы для рассуждений
Несмотря на политические перипетии, взаимозависимость экономик Армении и России продолжает расти. В новых геополитических условиях Южный Кавказ, в целом, и Армения, в частности, оказались в очень примечательном положении, которое, правда, только временно, продолжает позитивно влиять на нашу экономику. Доходы армянского бизнеса от внешнеторгового оборота растут впечатляющими темпами.
Правительство России опубликовало прогноз, по которому ВВП страны в 2024г. должен вырасти на 3,6%. Напомним, что в 2023г. этот показатель составил около 3,5%. Для  России это высокий показатель и на основе этого прогнозисты сделали вывод, что экономики стран-партнеров по ЕАЭС от этого будут иметь свои выгоды. Известен также и другой прогноз о том, что в 2025г. темпы роста экономики могут замедлиться, может быть зарегистрирован даже спад, однако в течение следующего полугодия, показатели роста снова будут иметь место. Из всего этого можно сделать вывод, что подобная взаимозависимость армянской и российской экономик не должна помешать, чтобы в Армении серьезно подумали о диверсификации внешней торговли. Пока примером диверсификации считают, например, ОАЭ и Китай, однако известно также, что торговля с этими странами является следствием реэкспорта из России. Надо думать о соответствии качества армянских товаров европвейским стандартам. Это задача под силу только государству, так как частный сектор решить этот вопрос самостоятельно не в состоянии.
В прошлом году президент Фрнации Э.Макрон сказал, что будет разговаривать с французским бизнесом, чтобы тот изучил возможность увеличения объемов импорта армянских товаров на французский рынок. Пока ответа нет. Из этого следует вывод, что французский рынок, как и другие европейские рынки ждет продукции, только соответствующей своим стандартам. В числе торговых партнеров Армении Европейский Союз, в последние годы, занимает все более и более скромные места.
В провозглашенных политических и экономических приоритетах Армении, очевидным образом, возникает разлом. Специалисты Евразийского экспертного клуба убеждены, что не сокращая объемы нашего товарооборота с Россией, нужно серьезно и последовательно заниматься поиском новых рынков.
Что касается заседания Высшего совета ЕАЭС 8-го мая, то участие Армении в процессе евразийской экономической интеграции, по нашим оценкам, однозначно, должно быть конструктивным и последовательным. Необходимо продолжить поиск новых возможностей для последовательного увеличения объемов нашей торговли с Беларусью и, особенно, с Казахстаном.